Wycieczka z kulturą i tradycją kaszubską

0
672
21.10.2014 odbyła się wycieczka do miejscowości Kamienicki Młyn gm. Sierakowice. Na miejscu powitała nas właścicielka i organizatorka naszych zajęć związanych z kulturą i tradycją kaszubską.
Pod okiem garncarza – fachowca w swojej dziedzinie, ulepiliśmy dzbanki z gliny. Muszę przyznać, że nie jest to takie łatwe. Gdyby nie pan garncarz, to naczynka na pewno nie przypominałyby dzbanków tylko jakieś pokręcone foremki Uśmiech.  Mieliśmy także możliwość grania na instrumentach kaszubskich. Burczybas wywołał salwy śmichu ze wzglądu na wydobywające się z niego dźwięki, a diabelskie skrzypce były poobijane z wszystkich możliwych stron.
Zapoznaliśmy się również z tajemniczą Zuzanną, która strzeże gospodarstwa i okolic. Nosi i nosi wodę, dźwiga te ciężkie wiadra … ( o legendzie możesz dowidzieć się od pobliskiej społeczności lub przeczytać w informatorze ).  Podziwialiśmy haft kaszubski, który był zaprezentowany na obrusach właścicielki oraz strój kaszubski dla kobiet. Zdobyliśmy nawet pobliski szczyt – wysoki, stromy. Nasz trud został uwieńczony pięknym widokiem na jesienne kolorowe drzewa oraz jeziora pobliskich stron. Naszą wizytę zakończyliśmy kiełbaskami upieczonymi w kominku. Jednym słowem było interesująco, pięknie, smacznie i po kaszubsku. Do zobaczenia na następnej wycieczce. Beata Szadzińska.