Konferencja „Dziedzictwo Archeologiczne Doliny Łupawy”

0
1695

W dniu 7 kwietnia 2017r. odbyła się w pałacu w Grąbkowie konferencja  naukowo-edukacyjna „Dziedzictwo Archeologiczne Doliny Łupawy”.  Było to wyjątkowe spotkanie naukowców oraz pasjonatów megalitów pomorskich zorganizowane przy współpracy naszego Stowarzyszenia Przyjaciół Łupawy „Dolina Łupawskich Megalitów” i Gminy Potęgowo pod patronatem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na spotkaniu nie zabrakło też studentów pierwszego roku archeologii US, którzy przyjechali z panią dr Agnieszką Matuszewską, od lat zajmującą się tematem megalitów Pomorza Zachodniego.

Uczestniczyli również licznie samorządowcy, leśnicy i uczniowie okolicznych szkół oraz mieszkańcy. Swoje wykłady wygłosili zaproszeni goście:

 

dr hab. Jacek Wierzbicki (Instytut Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) „Grobowce megalityczne w dorzeczu Łupawy”
dr Paweł Szczepanik
(Instytut Archeologii UMK w Toruniu) „Stan badań nad wczesnośredniowiecznymi grodziskami w dorzeczu Łupawy. Wybrane problemy badawcze”
mgr Agnieszka Krzysiak (kustosz Muzeum w Lęborku) „Cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w dorzeczu Łupawy”
Krystyna Mazurkiewicz-Palacz i Piotr Klimaszewski (Inspektor Ochrony Zabytków WUOZ Delegatura w Słupsku) „Ochrona zabytków archeologicznych w świetle prawa”
dr Jarosław Rola (Muzeum Okręgowe im. St. Staszica w Pile „Zabytki archeologiczne w lasach”

Swoimi doświadczeniami podzielili się też animatorzy opiekujący się megalitami w innych stronach Polski:

Bogdan Przybyła (Prezes Zarządu Łobeskiej Fundacji Archeologicznej „Geneza i działalność Łobeskiej Fundacji Archeologicznej”

mgr Adam Myrta (autor projektu: „Na europejskim szlaku megalitów”), Barbara Lewandowska „Park Kulturowy Wietrzychowice – powstanie i możliwości rozwoju”

Podsumowaniem konferencji był wyjazd na stanowiska archeologiczne. Wspaniała atmosfera, zaangażowanie organizatorów oraz właścicieli pałacu w Grąbkowie przyczyniły się do sukcesu konferencji. Pozytywne komentarze bardzo szybko pojawiły się na profilu Facebooka „Dolina Łupawskich Megalitów”.

Konferencja miała na celu zapoznanie się z różnymi możliwościami objęcia ochroną kompleksu grobowców megalitycznych sprzed 5000 lat oraz promowania go jako turystycznej atrakcji Pomorza i Polski. Chcielibyśmy także pokazać okolicznym mieszkańcom, że mają być z czego dumni i mają o co dbać.

Konferencja została zauważona przez lokalne media: Radio Koszalin i Radio Gdańsk oraz gp24.pl i Zbliżenia:

Relacja w Polskim Radiu Koszalin:

http://prk24.pl/29851440/grobowce-z-potegowa-beda-tak-slynne-jak-stonehenge

Referaty z konferencji można znaleźć pod adresem: https://www.youtube.com/channel/UCyjIHxNUGnGf_gPlORcp6iQ

 

Miło nam donieść, że podczas konferencji zostały wręczone uczniom Zespołu Szkół w Łupawie nagrody za fotografie z konkursu „Megality w fotografii” oraz za teksty w konkursie „Łupawskie megality”. Otrzymanie nagrody w takim miejscu i przy takich sławach to dodatkowe wyróżnienie dla uczniów naszej szkoły.

Zdjęcia z konferencji z uprzejmości pana Jakuba Urbańskiego.