Spektakl . „Kolorowa, czyli biało-czerwona”

0
822

W dniu 24 stycznia uczniowie klasy IIIB gimnazjum pojechali do GOK w Potęgowie  na spektakl, a dokładnie monogram ( z udziałem  jednego aktora) pt. „Kolorowa, czyli biało-czerwona”. Autorem sztuki jest Piotr Przybyła, reżyserem Bartłomiej Miernik, aktorem – Dominik Rybiałek.

W spektaklu przedstawiony jest uczeń Hubert, który kandyduje w najbliższych wyborach na przewodniczącego szkoły. Chodzi od klasy do klasy i przedstawia swój program. Miły chłopak częstuje kanapkami, uśmiecha się, prawi komplementy koleżankom. Organizuje spontaniczną zbiórkę pieniędzy dla Ukrainki, o której opowiada i przy okazji pokazuje stronę tej akcji na facebooku. Uprzedzamy akcję: to ściema. Następnie pakuje pozostałą wodę mineralną, niezjedzone kanapki, zbiera od dzieciaków kasę na Ukrainkę. Gdy ją zgarnia, ton mu się zmienia: „wiecie, to na GPSa, by ją zapakować w karton i żeby najszybszą drogą wypieprzała na Ukrainę”. Szok. Z miłego chłopaka płynnie i nieoczekiwanie wypełza ksenofob i szowinista. Hubert idzie dalej. Zaczyna opowiadać kawały o Żydach, zachęcając uczniów by dopowiadali kolejne. Jedni się śmieją, innych zamurowało, jeszcze inni protestują.   Na koniec lekcji jest głosowanie. Kto zagłosuje na Huberta?

W drugiej części spotkania następuje swobodna dyskusja. Dlaczego młodzi ludzie  zachwycają się skrajnymi hasłami i ideami? Dlaczego tak łatwo wchodzą w bagno ksenofobii? Co oznacza dziś patriotyzm, wolność? Jakie są granice tolerancji?  Podczas rozmowy uczniowie wspólnie definiują znaczenie słów „ksenofobia”, „szowinizm”, „faszyzm”, „nacjonalizm”, „patriotyzm”, analizują swoje zachowania podczas spektaklu.

Są uczulani przez prowadzących na skrajne hasła i organizacje, które mogą nimi manipulować.
Iwona Górska