21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki

0
672

21 marca to nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. To również Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto to ustanowiono w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Co roku organizatorzy przygotowują szereg wydarzeń promujących prawa osób z zespołem Downa do uczestniczenia w życiu społecznym.

Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Łupawie również włączyli się w obchody, ponieważ choroba ta nadal budzi wiele uprzedzeń i krzywdzących stereotypów.

Pedagog – p. Bożena Juszak – Kowalska, opiekun Samorządu Uczniowskiego – p. Kamila Rejtner oraz nauczyciel przyrody – p. Janina Bohdanowicz przeprowadziły szkolną akcję, podczas której uczniowie dowiedzieli się, co oznacza pojęcie zespołu Downa, jakie są przyczyny oraz następstwa choroby. A z racji, że różnorodność genetyczną w postaci dodatkowego chromosomu symbolizuje kolorowa skarpetka, wszystkie dzieci założyły różne, niepasujące do siebie skarpetki oraz ubrały się w barwne stroje – kolory przewodnie ŚDZD to czerwień i granat. Dodatkowo wszystkie klasy przygotowały transparenty z hasłami nawołującymi do integracji z niepełnosprawnymi.

Kolorowy korowód przeszedł ulicami Łupawy, aby pokazać wszystkim mieszkańcom wioski, że bycie niepełnosprawnym nikogo nie czyni gorszym. Przeciwnie – chorzy mają takie same pragnienia jak pełnosprawni – oczekują miłości i akceptacji.  Kamila Rejtner