25 listopada 2012 roku, obchodzony był Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 110 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.
Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku.
To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych – Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik „Washington Post” i powstała karykatura prezydenta, który broni misia.
Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morris Mitchom. Na cześć prezydenta pluszaka nazwał „Teddy’s Bear” (Teddy – od zdrobnienia imienia Theodore, bear – ang. niedźwiedź). Zgodę na wykorzystanie imienia wydał sam prezydent USA podsumowując to krótkim zdaniem:
„Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie”.
Roosevelt strasznie się mylił. Narody anglojęzyczne do dziś pluszowego misa nazywają po prostu „Teddy’s Bear”, a maskotka stała się niekwestionowanym królem zabawek.
(źródło: www.se.pl/wydarzenia/ciekawostki/szis-dzien-pluszowego-misia)
23 listopada 2012 r. w Zespole Szkół w Łupawie po raz kolejny odbyła się akcja „Cała Polska czyta dzieciom”. Tegoroczna akcja była przygotowana dla edukacji wczesnoszkolnej, a hasłem przewodnim był cytat „Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”.
Wybór takiego hasła nie był przypadkowy, ale związany z Światowym Dniem Pluszowego Misia.
Pani Małgorzata Cheba i p. Helena Włodarska – Zabieglik przygotowały wiersze oraz opowiadania i zaprosiły uczniów klasy drugiej gimnazjum do czytania młodszym kolegom.
Dzieci z klas „0” i klas I-III wysłuchały utworów, z których dowiedziały się jak ważne są pluszowe zabawki i jak należy je traktować żeby one były zadowolone ze swoich właścicieli.
Przygotowane były również gazetki informacyjne z ciekawostkami o misiach i wiadomościami przyrodniczymi, których znajomość była potrzebna do wspólnego rozwiązania krzyżówki.
Święto było także dobrą okazją do nagrodzenia najzdolniejszych uczniów, którzy wystartowali w konkursie plastycznym ” Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”.
W konkursie należało narysować ukochaną pluszową maskotkę lub ulubionego misia- bohatera bajki. Najlepsze prace zostały nagrodzone książkami i dyplomami. Komisja wyłoniła 16 laureatów i wręczyła nagrody.