Rok 2014 r – Rokiem Oskara Kolberga

0
1338

 

Rok 2014 r – Rokiem Oskara Kolberga

 

Henryk Oskar Kolberg – stworzył dla nauki i kultury polskiej bezcenny zespół materiałów źródłowych . Opracował i realizował wielki program badań folklorystycznych i etnograficznych, pozostawiając nam wielotomowe dzieło „ Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce ” oraz ogromne archiwum rękopiśmienne. Dzieło jego przedstawia stan kultury ludowej w XIX w. z całego terytorium dawnej Rzeczypospolitej, jej zróżnicowanie regionalne i bogactwo.

 

Żaden inny naród europejski nie ma takiego zespołu źródeł z tej epoki, zwłaszcza z zakresu muzyki ludowej, opracowanego według systematycznie realizowanego planu. Dokumentacja zgromadzona przez Oskara Kolberga już od blisko stu pięćdziesięciu lat służy, zgodnie z zamierzeniem autora, przede wszystkim naszej etnografii, folklorystyce i etnomuzykologii. (imit.org.pl/pl/rocznice/rok-kolberga-2014/rok-kolberga)

 

„Konkurs znajomości polskich tradycji i polskich przysłów”

 

Organizując konkurs dla klas IV-VI chciałyśmy zachęcić młodych ludzi, by zauważyli istniejące i nadal funkcjonujące we współczesnych realiach, ślady dawnej kultury ludowej, np.: elementy strojów ludowych z różnych regionów kraju, charakterystyczne potrawy, np. spożywane w czasie wieczerzy wigilijnej, obrzęd ścinania kani na Kaszubach, sztukę wykonywania wycinanki ludowej, pomorskie zwyczaje weselne oraz polskie przysłowia.

 

W konkursie, każdą z klas reprezentowały dwie osoby, które miały za zadanie: odpowiadać na pytania dotyczące zwyczajów ludowych, rozpoznać stroje regionalne, odgadywać przysłowia na podstawie ilustracji oraz wyjaśnić ich znaczenie. Uczniowie wybranych klas przygotowali także, przed konkursem, wystawkę wycinanek i strojów z kilku wybranych regionów Polski.

 

Podsumowanie konkursu:

 

I m-ce klasa V a : Julia Kokosińska i Ksawery Kowalski

 

II m-ce klasa IV : Marta Mroczek i Konrad Benkowski

 

III m-ce klasa VI a : Małgorzata Juszko i Klaudiusz Chwal

 

Nagrody książkowe i dyplomy otrzymali zdobywcy I, II i III miejsca oraz osoby, które wykonały wycinanki i stroje ludowe.

 

Konkurs zorganizowały: Małgorzata Cheba i Edyta Buschmann.