Już od początku września uczestnicy pozalekcyjnych zajęć teatralnych rozpoczęli bardzo aktywne działania, mające na celu realizację zadań zaplanowanych przez opiekuna grupy artystycznej. Podopieczni pani Zofii Batyckiej-Tetłak (Magdalena Nieborek, Amelia Szczepaniak, Katarzyna Szadzińska, Marta Mroczek, Zuzanna Hinc, Zuzanna Wojciechowska, Zuzanna Zabieglik, Konrad Benkowski, Krzysztof Toczyński, Bartosz Mroczek i Seweryn Kmieciak) wykonali bardzo trudną pracę, ponieważ przez dwa miesiące realizowali dwa projekty jednocześnie.
Po pierwsze, wiele godzin spędzili na próbach, by perfekcyjnie przygotować się do Powiatowego Przeglądu Teatrzyków Wiejskich.
Po drugie, pracowali nad realizacją filmu krótkometrażowego dot. setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie starali się jak najlepiej wcielić w role wykreowane przez założyciela grupy teatralnej. Poświęcili wolny czas, by na zajęciach pozalekcyjnych szkolić swoje umiejętności artystyczne. Przygotowywali stroje i rekwizyty. Wraz z opiekunem szkolnym poświęcali weekendowe popołudnie, by sprostać postawionemu przed nimi wyzwaniu. W swoje działania zaangażowali rówieśników, rodzeństwo oraz rodziców. Pracowali i dzięki swojej aktywnej postawie zrozumieli, że mogą liczyć na bezinteresowną pomoc mieszkańców gminy.
Okazało się, że brakujące rekwizyty (drzwi, szafa) nie są problemem… Wystarczyło porozmawiać z panem Kułakowskim, by uzyskać potrzebne przedmioty. Na pytanie: „Kto zszyje materiał potrzebny do realizacji jednej ze scen?” nie trzeba było długo szukać odpowiedzi. Rozmowa z panią Trzebiatowską spowodowała, że problem sam się rozwiązał. To nie jedyne przykłady pomocy społeczności lokalnej.
Pan Piotr Szadziński poświęcił wiele godzin na nagraniach i montażu wyreżyserowanego w szkole filmu. Zorganizował transport rekwizytów oraz służył pomocą w pracy nad scenariuszem. W bezinteresowną pomoc zaangażował się również Maciej Szadziński, który 20.10.2018r. wraz z tatą spędził. ok. 5 godzin na nagraniach scen prezentowanych przez uczestników koła teatralnego.
To była intensywna, ale niezwykle twórcza praca. Należy dodać, że realizacja patriotycznego projektu nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc Państwa Baran. To dzięki życzliwości właścicieli gospodarstwa agroturystycznego „Stary Młyn” osoby zaangażowane w realizację filmu mogły nagrać sceny w odpowiednim otoczeniu. Gospodarze w/w miejsca wykazali się niezwykłą serdecznością, dzięki czemu młodzież zrozumiała, że otwartość na drugiego człowieka, chęć niesienia bezinteresownej pomocy to postawy, o których nie czytamy jedynie w książkach.
Dziękuję wszystkim , którzy przyczynili się do nagrania filmu. Zapraszam na premierę filmu, która odbędzie się 09.11.2018r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Potęgowie.
Zofia Batycka-Tetłak