RAJD PIESZY – SZLAKIEM ŁUPAWSKICH MEGALITÓW

0
281

W dniu 7 kwietnia 2018r. w Łupawie Stowarzyszenie Przyjaciół Łupawy „Dolina Łupawskich Megalitów”, Szkoła Podstawowa w Łupawie oraz Gmina Potęgowo zorganizowali rajd pieszy – Szlakiem Łupawskich Megalitów z cyklu imprez gminnych „Potęga możliwości”. Honorowy patronat nad rajdem objął wójt Gminy Potęgowo pan Dawid Litwin. W rajdzie wzięło udział ponad 300 uczestników w różnym wieku.

Podczas wypraw do stanowisk archeologicznych, grobowców megalitycznych znajdujących się w okolicach Łupawy, towarzyszyła nam fantastyczna pogoda. Nie mniejszą atrakcję stanowiły krajobrazy oraz lasy Nadleśnictwa Łupawa.

O historii megalitów i wykopalisk opowiadał wielki pasjonat archeologii i członek Stowarzyszenia Przyjaciół Łupawy pan Tomasz Wiktorzak oraz dyrektor  szkoły pan Bogusław Cyrny. Oprócz ciekawych historii każdy uczestnik rajdu dowiedział się, że zwiedzane stanowiska archeologiczne znajdują się pod ochroną i są dziedzictwem kulturowym, o które trzeba dbać i które należy chronić.

Na zakończenie rajdu wszyscy uczestnicy skorzystali z poczęstunku: żurku i pieczonych kiełbasek oraz kawy i herbaty. Otrzymali także pamiątkowe gadżety przygotowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Łupawy: kalendarze, magnesy, przypinki, karty, pieczątki oraz kubki. Każdy mógł także otrzymać przewodnik wydany przez Gminą Potęgowo „W dolinie łupawskich megalitów”, który w bardzo przystępny sposób opisuje historię megalitów z okolic Łupawy.

Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy rajdu zabrali ze sobą wspaniałe wspomnienia i zdjęcia oraz że pasjonaci historii wrócą na trasy rajdu by jeszcze raz przyjrzeć się w ciszy „grobowcom olbrzymów” starszym od egipskich piramid.

Beata Cyrny