Dzień Pluszowego Misia

0
187

W środę, 25 listopada przedszkolaki uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Było dużo ,,misiowych” zadań, zagadek i niespodzianek. Dzieci z uwagą wysłuchały opowiadań o przygodach misiów.  Bardzo dziękujemy Pani Małgosi z biblioteki szkolnej w szkole za celebrowanie z nami tego dnia. Niestety w tym roku dzieci nie mogły przynieść swoich ukochanych pluszowych przyjaciół…Wierzymy, że za rok już nam się to uda 🙂 Monika Szymborska

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.

W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta.  Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

(https://miastodzieci.pl/czytelnia/swiatowy-dzien-pluszowego-misia/)

   Spotkania z małymi czytelnikami :

Odbyły się trzy spotkania : z grupą przedszkolną „Maluchów”,  dzieci 4-letnich  i 5-letnich oraz z oddziałem  6-latków. Przebiegały w miłej  atmosferze. Dzieci poznały „misiowych” bohaterów literackich: Kubusia Puchatka, Czarnego Noska, Maszę  i Niedźwiedzia  oraz Misia Uszatka. W czasie spotkania dzieci wysłuchały opowiadań  z książki Czesława Janczarskiego pt. „Miś Uszatek i przyjaciele”,  fragment „Pamiętników Czarnego Noska” Janiny Porazińskiej oraz poznały przygody Maszy i Niedźwiedzia.

Małgorzata Cheba – bibliotekarz szkolny