Cała Polska Czyta Dzieciom – Legendy Pomorza

0
694

W legendzie zawsze znajdziemy ziarno prawdy. Dlatego nie ma racji ten, kto odmawia podaniom i mitom walorów poznawczych. Są to ważne źródła historyczne, pozwalające poznać przeszłość, a jednocześnie posiadające wartości artystyczne nie do przecenienia.
       To nie tylko bajkowe opowieści, ale i skarbnica wiedzy historycznej. Pomorze obfituje w legendy i podania. Warto je przeczytać, aby lepiej poznać nasz  urokliwy region, jakim jest Pomorze.
Cała Polska Czyta Dzieciom – Legendy Pomorza – pod takim hasłem 14 maja odbyła się cykliczna impreza dla uczniów SP w Łupawie przygotowana przez bibliotekarkę Małgorzatę Cheba i polonistkę Edytę Buschmann.       Do udziału w wielkim czytaniu zaproszono nauczycieli i dyrekcję szkoły.Uczniowie wysłuchali legend słupskich, słowińskich, kaszubskich, rybackich , m.in. „Królowa Bałtyku”, „Powstanie Kaszub”, „Czerwone trzewiki”, „Jak powstały Kluki” , „Flądra bałtycka”, „Mikołajek nadmorski”.
Dzieci miały okazję obejrzeć wystawę książek z regionalnymi legendami oraz wzięły udział w konkursie czytelniczym „Znamy  legendy pomorskie”.

Nagrody książkowe otrzymali :  I m-ce Paulina Matusiak
                                                  II m-ce Kacper Toczyński
III m-ce Paulina Bruś,

przyznano także trzy wyróżnienia.