WYCIECZKA DO MUZEUM ARCHEOLOGICZNEGO W GDAŃSKU

0
677

W sobotę, 1 grudnia, odbyła się ostatnia z zaplanowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Łupawy „Dolina Łupawskich Megalitów” wycieczek. Tym razem  członkowie Klubów Młodego Archeologa i inni uczniowie ze szkół z Łupawy i Potęgowa odwiedzili Gdańsk. Najpierw weszliśmy na górę Gradową. To w tym miejscu prawdopodobnie było pierwsze grodzisko.  Piękna panorama na Gdańsk byłaby jeszcze ładniejsza, gdyby było trochę cieplej 🙂 Zwiedzanie fortów gdańskich z wystawą interaktywną poświęconą obronie Gdańska w  różnych wiekach i sytuacjach wojennych było ciekawym doświadczeniem, bo też ekspozycję przygotowano z dbałością o szczegóły umundurowania oraz ubiorów i realiów z danej epoki.

Przechodząc przez Złotą Bramę weszliśmy na Starówkę gdańską. Mogliśmy podziwiać piękne, kolorowe kamienice odbudowane ze zniszczeń wojennych, pozdrowiliśmy Neptuna i weszliśmy do największej w Europie budowli ceglanej,  czyli do kościoła Mariackiego. Zwiedziliśmy kościół, a chętni pokonali ponad 800 schodów i weszli na górującą nad miastem wieżę kościoła Mariackiego. Wiele ciekawostek o Gdańsku i o samym kościele opowiedziała pani Beata Cyrny. Później pozostało nam już tylko Muzeum Archeologiczne przy pięknej ulicy Mariackiej.

Spotkanie z panem Jackiem Fryzą pozwoliło nam przypomnieć sobie podstawowe wiadomości tak, żeby później podczas zwiedzania wystawy umieć odnaleźć charakterystyczne dla danych epok artefakty. Uczniowie z Łupawy zwrócili szczególną uwagę na repliki konika z Dobiegniewa i słupskiego niedźwiadka, chłopcy po wyprawie do Wietrzychowic byli ekspertami od strzał i łuków.

Wyprawa była udana, a nawiązanie nowych znajomości z archeologami na pewno się przyda! Beata Cyrny