Dzień Talentów

0
653

Dnia 11.06.2019r odbył się w Szkole Podstawowej Dzień Talentów. Koleżanki z klas gimnazjalnych przygotowały pod czujnym okiem p.Heleny Włodarskiej-Zabieglik, zestaw ciekawych doświadczeń z chemii, na które zaprosiły młodszych kolegów ze szkoły podstawowej i swoich rówieśników. Gimnazjalistki podczas prezentowania przygotowanych doświadczeń wykazały się dużą wiedzą, umiejętnościami, a także ukrytymi talentami. Młodsi i starsi koledzy z zainteresowaniem , podziwem i niedowierzaniem obserwowali to, co wydarzyło się na ich oczach. Bardzo im odpowiadał badawczy i praktyczny sposób poznawania zjawisk przyrodniczych i z niecierpliwością czekają na takie zajęcia w przyszłym roku szkolnym. Doświadczenia i prezentację z chemii przygotowały i zaprezentowały uczennice z kl. IIIa gimnazjum: Julia Zabieglik, Julia Kokosińska i Weronika Oleszczuk, a wykonały one:

Doświadczenie z nadmanganianem potasu i gliceryną.

Pasta dla Słonia

Znikający styropian

 Czarne węże Faraona

Po doświadczalnej części zajęć, uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną „Chemia wokół nas” i udali się na zajęcia matematyczne, podczas których p. Iwona Górska  pokazała kilka „sztuczek” które można wykonać z paska papieru, a następnie zapoznała uczniów ze wstęgą Möbiusa – zwykłym paskiem papieru,  który przed sklejeniem końców został przekręcony n-krotnie o 180°. Uczniowie obejrzeli prezentację, dzięki której dowiedzieli się, że  wstęgę można znaleźć między innymi: w logo firmy Renault, na belgijskich znaczkach pocztowych,  w matematycznym symbolu nieskończoności oraz w symbolu recyklingu.  W dalszej części spotkania uczniowie poznali bardziej praktyczne zastosowanie wstęgi Möbiusa, a mianowicie:  dowiedzieli się , że istnieją książki sklejone w kształt wstęgi Möbiusa, które można czytać „w koło Macieju” i to zaczynając z dowolnego miejsca, w narciarskich skokach akrobatycznych jedna z ewolucji nosi nazwę „koziołek Möbiusa, w technice używa się pasów transmisyjnych skręconych w kształt wstęgi Möbiusa, co powoduje, że ich powierzchnia zużywa się jednakowo po obu stronach oraz istnieją mapy Ziemi kreślone na wstędze Möbiusa, na których antypodyczne punkty znajdują się w tym samym miejscu na odwrotnej stronie wstęgi.

Na koniec tak niecodziennych zajęć uczniowie obejrzeli kilka doświadczeń fizycznych, które bardzo zaciekawiły uczniów, a prostota ich wykonania pozwoli dzieciom zaprezentować je swoim domownikom.

·         żywe zapałki – zapałki poruszają się za pomocą ciśnienia turgorowego,

·         balansujący ptak – znajdowanie środka ciężkości,

·         odwrócenie szklanki z wodą na kartkę papieru –  działanie siły: „od dołu” siła ciśnienia atmosferycznego, „z góry” siła ciśnienia powietrza w szklance i siła nacisku wody,

·         balon na patyku – przekłucie wykałaczką balonu w ten sposób, by nie pękł.