Festiwal Zielonej Piosenki

0
603

Dnia 28.11.2019r. w edukacji wczesnoszkolnej, w ramach realizacji hasła roku Dbamy o Polskę – chronimy środowisko, odbył się Festiwal Piosenki Ekologicznej. Za oknami trochę smutno (choć trawa zielona), ciemne chmury wędrują po niebie, bezlistne drzewa zasypiają, a na naszym holu dużo zieleni, żółci, niebieskości – jednym słowem kolorowo.

Po krótkim powitaniu i przedstawieniu jury nastąpiła prezentacja przygotowanych utworów. Wykonanie we wszystkich grupach było znakomite. Dzieci przypomniały nam o tym, że cały świat jest w naszych rękach i jeśli coś się popsuje, to jesteśmy za to odpowiedzialni. Nie zjawi się superbohater, który uratuje świat. Zaprezentowały nam również lekcję poglądową, w jaki sposób segregować śmieci. Uświadomiły wszystkim, że jeden pstryk wiele znaczy, a spacer do parku jest okazją do wsłuchania się w życie przyrody. Patrząc na Ziemię z kosmosu, widzimy błękitną planetę, a kiedy patrzymy na świat wokół nas wiemy, że Ziemia to zielona wyspa o którą musimy dbać. Już teraz krzyczymy SOS, bo zmiany które następują w klimacie nie wróżą dobrej przyszłości dla ludzi. Jako pierwsi na własne oczy zmiany widzą mieszkańcy Grenlandii. Nie mają czego łowić i na co polować. Nie wiedzą, jak mają teraz żyć. Eskimosów ogarnia smutek klimatyczny posunięty do depresji klimatycznej. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Ziemię. Tu jest nasz dom i nasze życie. Naprawmy, co jest do naprawienia. Nie psujmy już niczego. Bądźmy odpowiedzialni.

W wielkim skupieni jury wysłuchało i obejrzało występy dzieci i postanowiło wyróżnić grupę „0” b, klasę I „a” i I „b” oraz klasę II „a”. Po trudnych rozmowach  trzecie miejsce przyznano klasie II „b”, drugie grupie 0 „a”, a pierwsze klasie III. Oby słowa przeszły w czyny. Dziękuję moim koleżankom za wspaniale przygotowane występy dzieci.  Dorota Awchimieni