22 marca – Światowy Dzień Wody

0
74

„Woda to skarb!
Woda to życie!
Szanujmy ją należycie”!

W dniu 22 marca obchodziliśmy w naszej szkole  Dzień Wody. Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Powodem ustanowienia święta był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody. Ta ogólnoświatowa akcja ma zwrócić uwagę ludzi na niewielkie zasoby wody pitnej, które posiadamy i, co za tym idzie, konieczność dbania o nie.

Uczniowie  klas 0-III w ramach akcji wykonali plakaty promujące oszczędzanie wody, gazetki ścienne zawierające wiele ciekawych informacji o wodzie, podkreślające jej znaczenie w życiu ludzi, roślin i zwierząt.

W ramach niniejszej akcji w klasach odbyły się pogadanki.  Uświadomiono uczniom, jak zmieniały się na przestrzeni wieków losy wody oraz stosunek ludzi do niej. Uczniowie mogli obejrzeć  krótkie, ale jakże wymowne filmy: „Czy to kra lodowa. Zgadnij, o jaki kraj chodzi”, „Woda zmienia życie”. Filmy podkreślały, że woda to zdrowie i życie. Co roku z powodu braku czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych umierają 2 mln ludzi- to tak, jakby z powierzchni świata znikało miasto wielkości Warszawy. Życie i zdrowie tracą przede wszystkim dzieci, gdyż one są najsłabsze.

Wspólnie oszczędzajmy i dbajmy o wodę! Dla środowiska i przyszłych pokoleń! Irena Damaszke