Kącik literacki – próba pokazania udziału uczniów ze szkoły w Łupawie w Konkursie Literackiej Twórczości Dziecięcej w Słupsku
Dawno, dawno temu, no… może nie tak dawno temu, w Szkole Podstawowej nr 4 w Słupsku pani Maria Pietryka (wraz z gronem pedagogów) wymyśliła sobie, że zorganizuje konkurs dla dzieci z „lekkim” piórem. Wspierała ją pani dyrektor Jolanta Wiśniewska.
Pomyślany w gronie słupskiej czwórki jako kameralna, literacka przygoda najmłodszych talentów – Konkurs Literackiej Twórczości Dziecięcej, w zamierzeniach miał mieć charakter międzyszkolny, miejski. Jego ideę propagowali zaprzyjaźnieni poloniści i literaci, prowadzący z dziećmi cykliczne warsztaty literackie. Z każdym rokiem powiększało się grono młodych twórców, jego uczestników. (fragment z przedmowy tomiku „Tylko zapukaj”)
Konkurs przewidywany jako międzyszkolny, miejski stawał się regionalnym, wojewódzkim, ogólnopolskim, aż do międzynarodowego. Po drodze zmieniała się struktura administracyjna (49 województw – 16 województw, powiaty, gminy itp., system szkolnictwa (gimnazja, licea profilowane), programy nauczania, podręczniki, wydawnictwa, a konkurs się rozwijał i zmieniał trochę nazwę; najpierw to był – Konkurs Literackiej Twórczości Dziecięcej; później Ogólnopolski Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej; od 2011r. Międzynarodowy Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej .
27 lat istnienia konkursu zaowocowało wydaniem 20 książek z wierszami i opowiadaniami wyróżnionych dzieci i młodzieży:
· Powiew z jaworowych drzew – z wybranymi wierszami z lat 1985 – 1991
· Nieposłuszny groszek – 1993
· Tylko zapukaj – 1994
· W Bąblandii – 1995
· Tyle miejsc, tyle chwil – 1996
· Dziękuję, że jesteś – 1997
· Konfitury ze słońca – 1998
· Liczę na skrzydła – 1999
· Taniec z jednorożcem – 2000
· Ubranie dla smutku – 2001
· Obłok w piórniku – 2002
· Zaczepił się świat – 2003
· Pękła struna na niebie – 2004
· Promyki w walizkach zamknięte – 2005
· W magicznej przestrzeni – 2006
· Gdzie mieszkają poeci – 2007
· Oglądam świat słowami – 2008
· Na dworcu wyobraźni – 2009
· Pióro na jeden wiersz – 2010
· Wiatr ma w kieszeniach miliard skrzypiec – 2011
Dotarłam do 13 (z wymienionych wcześniej 20 wydanych) tomików pokonkursowych. Leżą teraz przede mną. Obserwuję jak zmieniała się szata graficzna, grubość książek, ilość wpływających prac. Nie zmieniła się jedynie wrażliwość i ciekawość młodych twórców.
Uczniowie z naszej szkoły od lat uczestniczą w tym konkursie. Możemy poszczycić się wieloma laureatami i wyróżnionymi pracami (taka jest struktura nagród w tym konkursie).Najstarszy tomik jaki znalazłam w naszej placówce pochodzi z roku 1993 (na konkurs wpłynęło wtedy ponad 1000 tekstów), a w nim prace uczniów klas VIII i VII.
W roku 1994 na konkurs wpłynęło 2390 wierszy i opowiadań. Trafiły tam również prace naszych uczniów. I to całkiem sporo. W kategorii klas IV – VI wyróżnienia otrzymały Emilia Nowicka i Monika Ratajczak, a w kategorii klas VII – VIII nagrodzono Marcina Jereczka, Justynę Kiełpińską, Maję Majchrzak, Alicję Nowak, Alicję Reinke, Ewelinę Szadzińską i Teresę Kot. W tym tomiku zamieszczono tylko niektóre teksty.
XI Konkurs Literackiej Twórczości Dziecięcej zaowocował tomikiem W Bąblandii. Na konkurs wpłynęło prawie trzy tysiące wierszy. W roku 1995 Marta Ożóg została laureatką tego konkursu, a Alicja Nowak i Kinga Wronka otrzymały wyróżnienia. W tomiku ukazał się tylko wiersz laureatki.
Na konkurs w 1996 roku wpłynęło 3260 wierszy i opowiadań. Nagrodzone prace wydano w tomiku Tyle miejsc, tyle chwil. Z naszej szkoły nagrody zdobyły same dziewczyny: Agnieszka Nowicka, Martyna Kozłowska, Natalia Cyrny i Agnieszka Bilińska.
W roku 1999 na konkurs wpłynęło ponad pięć tysięcy wierszy i opowiadań ze 175 szkół podstawowych. Wyłoniono 40 laureatów, a wyróżniono 204 prace. Ze szkoły w Łupawie wyróżniono dwie uczennice: Martę Nowicką i Angelikę Nowicką. Wyróżnione prace umieszczono w tomiku Liczę na skrzydła.
Rok 2002 jest bardzo owocny. Na słupski konkurs wpływa 5600 zestawów wierszy i opowiadań z 245 szkół z całej Polski. A my możemy poszczycić się dwiema laureatkami – Ilona Gapys, Paulina Cyrny i sześcioma osoba wyróżnionymi – Dominika Aleksandrowicz, Karolina Bielecka, Dawid Grudzień, Jakub Michalski, Mateusz Rekowski i Ola Szymańska.
W roku 2003 na konkurs wpłynęło prawie 6000 wierszy i opowiadań ze 191 szkół podstawowych i gimnazjów z całej Polski. Wyłoniono 46 laureatów i wyróżniono 169 osób. Z naszej szkoły laureatem został Kuba Kiciński, a wyróżnienia otrzymali: Kasińska Karolina, Majna Dawid, Nowicka Angelika. Nagrodzone prace wydano w tomiku zatytułowanym Zaczepił się świat.
W roku 2005 na konkurs wpłynęło 8145 wierszy i opowiadań ze 182 szkół podstawowych i 231 gimnazjów z całej Polski. Wyłoniono 67 laureatów a wyróżniono 208 osób. Nagrodzone prace wydano w tomiku Promyki w walizkach zamknięte. Wśród wyróżnionych znalazły się uczennice z Łupawy: Agata Kułakowska, Patrycja Misztal i Paulina Okuńska.
W roku 2006 na konkurs wpłynęło 11 641 wierszy i opowiadań z 378 szkół podstawowych i gimnazjów. Wyłoniono 70 laureatów a wyróżniono 191 osób. Nas oczywiście tam nie zabrakło. W pokonkursowym tomiku W magicznej przestrzeni znalazły się prace wyróżnionych uczniów ze szkoły w Łupawie. Te osoby to: Dawid Gardzielewski i Joanna Toczyńska.
W roku 2007 na XXIIII Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej w Słupsku wpłynęło 10 567 wierszy i opowiadań z 426 szkół podstawowych i gimnazjów z całej Polski i … Nowego Jorku. W gronie 67 laureatów i 205 wyróżnionych znaleźli się oczywiście uczniowie z Łupawy. Jednym z laureatów został Rafał Okuński. Wyróżniono pracę zbiorową uczniów klas II zawierającą fraszki o tym, jak należy zachowywać się w lesie oraz Annę Suder.
Na XXIV edycję konkursu w roku 2008 wpłynęło 7986 wierszy i opowiadań z 333 szkół podstawowych i gimnazjów. Wyłoniono 62 laureatów, a 219 uczniów wyróżniono. Nagrodzone prace wydano w tomiku Oglądam świat słowami. Grupa wyróżnionych z naszej szkoły to: Dawid Hinca, Paweł Stępień, Kacper Miloch, Jagoda Sasin.
Na XXVI Konkurs Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej w Słupsku nadesłano 10 701 zestawów tekstów literackich z 358 szkół podstawowych i z całej Polski oraz 267 wierszy i opowiadań młodzieży polonijnej z 15 szkół w Stanach Zjednoczonych i 60 utworów literackich z 3 szkół w Berlinie. Komisja wyłoniła 88 laureatów, wyróżniła zaś 238 uczniów. Nagrodzone prace umieszczono w tomiku Pióro na jeden wiersz. W tym tomiku znalazły się wiersze wyróżnionych uczniów z naszej szkoły – Oskara Pilarczyka, Sandry Nowickiej i Pauliny Okuńskiej.
Na XXVII Konkurs Literackiej Twórczości dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej wpłynęło 9627 zestawów tekstów literackich z 369 szkół podstawowych i gimnazjów z całej Polski oraz 498 wierszy i opowiadań młodzieży polonijnej z 37 szkół w Stanach Zjednoczonych i 66 utworów z 2 szkół w Berlinie. Komisja pod przewodnictwem pani Wandy Chotomskiej wyłoniła 82 laureatów, wyróżniła zaś 217 uczniów. Laureatami z naszej szkoły zostali Oskar Pilarczyk i Aleksandra Siupa. 0 tym, że Ola jest laureatką dowiedziałam się siedząc na widowni i przeglądając tomik. Pierwszy raz zdarzyło się organizatorom popełnić błąd. Jej nagrodę odebrali koledzy z klasy. Wyróżnienia otrzymali Sebastian Dudkowski, Karolina Ludwichowska i Paulina Okuńska.
Dziś jest 12 stycznia 2012r. godz.20.33. Właśnie skończyłam redagowanie kącika literackiego, a właściwie tak jak zaznaczyłam na początku śladu uczniów z Łupawy w słupskim konkursie literackim, który poszerzał się, zmieniał nazwę, a jego finał odbywał się w różnych miejscach. Chciałam pokazać, że mieszkając na polskiej wsi i chodząc do wiejskiej szkoły można rywalizować z cały światem i odnosić sukcesy. Wymyśliłam sobie, że pozbieram informacje o wyróżnionych dzieciach (teraz już dorosłych i napiszę, co robią teraz). Chwila zastanowienia …i …i jeszcze jedna. Oczywiście nie mogę tego zrobić. Niemniej jednak, gdyby ktoś chciał podzielić się swymi wspomnieniami i napisać co w tej chwili robi to proszę o kontakt. Mój adres: d_aw@wp.pl