Jan Paweł II kanonizacja

0
1518

Konspekt lekcji religii dla klas 1-3 gimnazjum

 

Temat lekcji: Iskra miłosierdzia czyli mój dar na kanonizację Jana Pawła II

Kontekst egzystencjalny bądź treściowy, do którego nawiązujemy: Lekcja jest związana z bezpośrednim przygotowaniem do kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II. Ma wpisać się w przygotowanie młodzieży do tego wydarzenia, które nastąpi 27 kwietnia 2014 w niedzielę miłosierdzia. Jest także wprowadzeniem do inicjatywy rozesłania po wszystkich diecezjach „iskry miłosierdzia” – płomienia, który zostanie zapalony w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach w IV Niedzielę Wielkiego Postu.

Cel lekcji:

Cele katechetyczne – wymagania ogólne:

· przygotowanie młodzieży do dnia kanonizacji bł. Jana Pawła II

· odkrywanie nauczania bł. Jana Pawła II na temat miłosierdzia

· ukazanie wartości ludzkiego miłosierdzia w życiu.

Cele szczegółowe

Uczeń:

  • po lekcji rozróżnia czym jest Miłosierdzie Boże a czym miłosierdzie ludzkie.
  • na podstawie analizowanych tekstów i wiedzy zdobytej podczas lekcji wyjaśnia, dlaczego Bł. Jana Pawła II możemy określić papieżem miłosierdzia.
  • po zajęciach wymienia metody działania jakie należy podejmować by realizować w życiu ideę miłosierdzia.
  • po lekcji przekazuje innym informacje o kanonizacji papieża Jana Pawła II i wie jak można do tego dnia się przygotować i jak ten dzień przeżyć.
  • po lekcji sam postanawia podjąć działania na rzecz propagowania idei miłosierdzia.

Metody

· Elementy wykładu,

· Rozmowa kierowana,

· Definiowanie pojęć: Miłosierdzie Boże, miłosierdzie ludzkie,

· Praca z obrazem,

· Czytanie, słuchanie, rozumienie,

· Skojarzenia,

· Praca z tekstem,

· Formułowanie wniosków,

Organizacyjne formy pracy uczniów

· Zbiorowa

· Indywidualna

Środki i pomoce dydaktyczne:

· Tablica, kreda, zeszyt ucznia,

· Zdjęcie Bł. Jana Pawła II, Św. Siostry Faustyny, Św. Brata Alberta Chmielowskiego,

· Plakat informujący o Dniu kanonizacji,

· Tekst modlitwy Bł. Jana Pawła II zawierzenie świata Bożemu Miłosierdziu,

· Fragment papieskiej homilii,

· Karty pracy wg załączników,

· Nagrany fragment homilii,

· Świeca, zapałki, ewentualnie wydruk obrazka,

Zdania do zapisania:

 

Notatkę stanowią dwie karty pracy używane w trakcie lekcji, lista pomysłów na moją „Iskrę miłosierdzia” oraz plan przeżycia obchodów dnia kanonizacji:



Przebieg zajęć

Treści i zadania metodyczno-dydaktyczne

Pomoce

dydaktyczne

Czas

Część wstępna

· Uczniowie wraz z nauczycielem wchodzą do klasy i zajmują miejsca.

· Sprawdzenie listy obecności.

– Dziennik

4 minuty

Modlitwa

Po części wstępnej Nauczyciel zaprasza uczniów do modlitwy. Lekcję można rozpocząć modlitwą na początek zajęć polecając całą dzisiejszą lekcję. Modlitwa: Duchu Święty, który oświecasz…

  • Nauczyciel wspólnie z młodzieżą odmawia modlitwę. Można wybrać także inną modlitwę i odmówić ją w intencji owocności tych zajęć, które rozpoczynamy.

4 minuty

Wprowadzenie w temat zajęć

Nauczyciel wprowadza uczniów w temat zajęć. Podkreśla, że zbliżamy się do bardzo ważnego wydarzenia dla nas Polaków. Do kanonizacji Bł. Jana Pawła II.

Na tablicy za pomocą magnesów nauczyciel przyczepia trzy zdjęcia: Św. S. Faustyny, Św. Br. Alberta oraz Bł. Jana Pawła II. Następnie stawia pytanie:

Ø Co według was łączy te trzy postaci?

Staramy się w rozmowie dotrzeć do hasła: „Miłosierdzie”. Jeśli trzeba to należy przypomnieć najważniejsze rzeczy o tych osobach. W krótkim wykładzie podkreślamy, że bł. Jan Paweł II od lat swojej młodości spotykał się z tyli świętymi poprzez lekturę i modlitwę. To oni także w jakiejś mierze utorowali Jemu drogę do świętości.

– Zdjęcia: Św. S. Faustyny, Św. Br. Alberta oraz Bł. Jana Pawła II,

– Załącznik 1,

4 minut

Miłosierdzie Boże i miłosierdzie ludzkie

Po części wprowadzającej staramy się zatrzymać nad ważnym rysem papieskiej posługi Bł. Jana Pawła II, który jest określany papieżem miłosierdzia. Proponujemy uczniom ćwiczenie. Rozdajemy im karty pracy. Uczniowie mają za zadanie pokazać co w życiu bł. Jana Pawła II było związane z Miłosierdziem Bożym a co z miłosierdziem ludzkim. Warto wyjaśnić także te pojęcia.

Karta pracy. Załącznik 2.

7 minut

Zawierzenie świata Miłosierdziu Bożemu

Następnie nauczyciel stara się pokazać uczniom kulminacyjny moment nauczania papieskiego na temat miłosierdzia Bożego jest nim Konsekracja Bazyliki Miłosierdzia Bożego w Krakowie. Zapoznajemy uczniów z fragmentem homilii. Nauczyciel czyta lub odtwarza z płyty fragment homilii papieskiej. W trakcie uczniowie wypełniają kartę pracy.

Następnie sprawdzamy wykonaną pracę. Uczniowie odpowiadają na pytania stawiane przez nauczyciela według karty pracy, jednocześnie uzupełniają brakujące elementy.

– Fragment Homilii Papieskiej Załącznik 3.

– karta pracy załącznik 4.

9 minut

„Iskra Bożego miłosierdzia”

Następnie nauczyciel nawiązuje do zbliżającej się kanonizacji bł. Jana Pawła II. Mówi o tym, że w IV niedzielę postu w sanktuarium w Łagiewnikach, zostanie zapalony płomyk miłosierdzia, który zostanie dostarczony do wszystkich diecezji w Polsce. Na tablicy można przyczepić namalowaną świecę, bądź zapalić świecę w sali. Podkreślamy, że ten płomyk to pewien symbol. Najważniejsze jednak będą nasze żywe płomienie iskry, które będą naszymi darami miłosierdzia w związku z kanonizacją wielkiego Polaka. Staramy się z uczniami znaleźć jak najwięcej pomysłów: co może być moim darem miłosierdzia?

Załącznik 5.

4 minut

Mój dar na kanonizację i nie tylko

Wypisujemy na tablicy a uczniowie w zeszytach różnego rodzaju pomysły na czyny miło-sierdzia. Staramy się ukazać, że w wiele inicjatyw mogą włączyć się sami uczniowie. Należy pamiętać między innymi o:

ü Fundacji stypendialnej Dzieło Nowego tysiąclecia – wspierającej wielu młodych ludzi,

ü Zwrócić uwagę na wolontariat młodzieżowy,

ü Dzieła pomocy Caritas,

ü Pomoc ubogim w naszym środowisku itp.

Zwrócić także uwagę na Miłosierdzie Boga, który przychodzi ze swoim aktem miłosierdzia wobec każdego człowieka w sakramencie pokuty. Podkreślić, że to było przedmiotem nauczania Jana Pawła II.

Plakat na Dzień Kanonizacji

6 minut

Dzień kanonizacji

Uczniowie na zakończenie przygotowują swój program obchodów dnia kanonizacji Jana Pawła. Przypominamy, że powinna w tym programie znaleźć się Msza święta, że powinniśmy wcześniej zadbać o sakrament pokuty i pojednania. W programie warto uwzględnić także moją „Iskrę miłosierdzia”, którą ofiaruję Bogu jak mój dar za Jana Pawła II.

Zeszyt, długopis

5 minut

Modlitwa na zakończenie

Jeden z uczniów odczytuje modlitwę bł. Jana Pawła II zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

Tekst modlitwy o pokój Załącznik 6.

2 minuty.

Załącznik 2.

 

Bł. Jan Paweł II

Miłosierdzie Boże

miłosierdzie ludzkie

Bł. Jan Paweł II

Miłosierdzie Boże

miłosierdzie ludzkie

ü głosiciel Miłosierdzia Bożego podczas swoich przemówień i homilii, orędownik miłosierdzia na całym świecie

ü beatyfikował i kanonizował s. Faustynę apostołkę Bożego Miłosierdzia

ü Ustanowienie Święta Miłosierdzia Bożego – I Niedziela po Wielkanocy

ü Encykliki o Bożym Miłosierdziu – Dives in misericordia

ü Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

ü Przejście do domu Ojca w wigilię Niedzieli Miłosierdzia

…….

ü wrażliwość na człowieka, na jego biedy i cierpienia

ü przebaczył swojemu zamachowcy, który usiłował go zabić,

ü w roku jubileuszowym przebacza i prosi o wybaczenie

ü spotkania podczas pielgrzymek z osobami odrzuconymi, chorymi i najbardziej potrzebującymi,

ü walczył z wszelką biedą ludzką

ü nawoływał do walki z głodem i prosił o pomoc najuboższym

ü

Załącznik 3.

„Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa, na przebłaganie za grzechy nasze i świata całego; (…) dla Jego bolesnej Męki miej miłosierdzie dla nas i świata całego” („Dzienniczek”, 476).

Dla nas i świata całego… Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego Miłosierdzia! Na wszystkich kontynentach z głębin ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o miłosierdzie. Tam, gdzie panują nienawiść i chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, które koi ludzkie umysły i serca, i rodzi pokój. Gdzie brak szacunku dla życia i godności człowieka, potrzeba miłosiernej miłości Boga, w świetle której odsłania się niewypowiedziana wartość każdego ludzkiego istnienia. Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy.

Dlatego dziś w tym sanktuarium chcę dokonać uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Czynię to z gorącym pragnieniem, aby orędzie o miłosiernej miłości Boga, które tu zostało ogłoszone przez pośrednictwo św. Faustyny, dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniało ich serca nadzieją. Niech to przesłanie rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną Ojczyznę i na cały świat. Niech się spełnia zobowiązująca obietnica Pana Jezusa, że stąd ma wyjść „iskra, która przygotuje świat na ostateczne Jego przyjście” (por. „Dzienniczek”, 1732). Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień Miłosierdzia. W Miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego Miłosierdzia, którzy tu przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami Miłosierdzia!

Z homilii Jana Pawła II wygłoszonej podczas Mszy św. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Kraków-Łagiewniki, 17 sierpnia 2002 r

http://www.niedziela.pl/artykul/94753/nd/Zawierzenie-swiata-Bozemu-Milosierdziu

Załącznik 4.

Pytania?

Odpowiedzi.

Gdzie potrzeba dziś miłosierdzia?

Czego dokonuje Boże Miłosierdzie?

Czego dokonał Jan Paweł II w sanktuarium w Łagiewnikach?

Jakie było pragnienie Ojca świętego?

Co obiecał Pan Jezus objawiając się siostrze Faustynie?

Jakie są zadania człowieka odnośnie Miłosierdzia Bożego?

Załącznik 6.

 

Jan Pawła II – Modlitwa zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu –

Boże, Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.
Pochyl się nad nami grzesznymi,
ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie, Trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.
Ojcze przedwieczny,
dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twego Syna,
miej miłosierdzie dla nas i całego świata!
Amen.