CZY ORKIESTRA MOŻE BYĆ COOL?

0
1133

Dnia 14.10.2015 r., w dniu obchodów Dnia Edukacji Narodowej, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Łupawie, mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać koncertu muzyki klasycznej w wykonaniu Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku.

Muzyczne spotkanie z udziałem orkiestry filharmonii pod batutą Bohdana Jarmołowicza, zatytułowane: „Z orkiestrą na Ty”, miało miejsce w Potęgowie i odbyło się dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Kultura Dostępna. Program dotyczył podstawowej wiedzy na temat muzyki klasycznej, a uczniowie poznali najbardziej wartościowe i znane dzieła w wykonaniu orkiestry i solistów.

Odbiorcom zostały przybliżone instrumenty wykorzystywane w orkiestrze symfonicznej oraz elementarna wiedza z zakresu historii muzyki, kompozycji i instrumentacji. Każdy z muzyków, prezentując swój instrument, wykonał fragment kompozycji z towarzyszeniem orkiestry. Były to instrumenty: smyczkowe, dęte drewniane, dęte blaszane i wybrane instrumenty perkusyjne. Usłyszeć można było wybitne dzieła muzyczne reprezentujące różne style – od baroku do współczesności. Zostały zaprezentowane fragmenty utworów orkiestrowych: m.in. „Badinerie” na flet z „Suity h-moll” Jana Sebastiana Bacha, solo obojowe z baletu „Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego, „Słoń” (na puzon) z „Karnawału zwierząt” Camille’a Saiint Saens’a, solo na fagot z suity „Peer Gynt” (fragment „W grocie Króla Gór”) Edwarda Griega i inne. Podstawowa wiedza z zakresu form muzycznych oraz kompozycji były omówione na podstawie skomponowanej na orkiestrę smyczkową „Orawy” Wojciecha Kilara i fragmentów wariacji „Wlazł kotek na płotek” wybitnego dyrygenta i kompozytora Henryka Czyża. Koncert zakończyło wykonanie „Bolera” Maurice’a Ravela.

 

Czy zatem orkiesrta może być cool? Jak najbardziej!