PROGRAM ZAJĘĆ TEATRALNO – DZIENNIKARSKICH DLA KLAS I – III GIMNAZJUM

0
1616

Teatr w życiu dziecka jest bardzo ważnym czynnikiem wspomagającym rozwój,

podobnie jak zabawa, nauka i lektura. Daje on możliwość kształtowania własnego bytu w takim stopniu, na jaki nie pozwala życie realne. Szeroko uaktywnia się fantazja dziecka, a także marzenia i zainteresowania. Zajęcia teatralno – dziennikarskie poszarzają i kształtują wiedzę ucznia. Opierają się w dużej mierze na zabawie. Dziennikarstwo to też swego rodzaju teatr – z tym, że później należy go przenieść na papier. Zajęcia z dziennikarstwa mają na celu doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem pisanym, w tym różnymi formami dziennikarskimi oraz rozwijanie zdolności komunikacyjnych wśród uczniów.

Program przeznaczony jest dla uczniów klas I – III gimnazjum, aktywnych

i uzdolnionych humanistycznie oraz tych, którzy chcieliby przełamać zahamowania, rozwinąć skrzydła literackie.

Rozkład zajęć:

Program może być realizowany przez dwa a nawet trzy lata, czyli klasę I, II, III gimnazjum. Ma spiralny charakter, co oznacza, że każdego roku, poruszając tę samą tematykę, możemy ją poszerzać o kolejne terminy, zadania czy umiejętności. Wszystko zależy od zespołu oraz napływu nowych członków. Zajęcia można podzielić, np.: I półrocze – teatralne, II – zajęcia z dziennikarstwa lub na zasadzie przemienności, aby uczniowie mieli czas na opanowanie roli czy napisanie tekstu.

Tematyka:

Uczniowie zespołu kabaretowo – dziennikarskiego sami organizują swoje zaplecze techniczne, dbają o rekwizyty i stroje. Z pomocą nauczyciela piszą scenariusze przedstawień teatralnych, tworzą scenografię. Między kolejnymi występami ćwiczą dykcję, biorą udział w międzyszkolnych i powiatowych konkursach recytatorskich, np. Świeczka dla Mistrza Adama w Łupawie, Podróże z Herbertem w Słupsku. Poznają również historię prasy i teatru, w tym kabaretu. Dowiadują się, na czym polega praca aktora i dziennikarza. Stają się wrażliwi na kulturę i słowo.

W ramach pierwszego etapu programu uczniowie przygotowują rozmaite występy, np. uroczystą akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Jasełka Bożonarodzeniowe dla Szkoły oraz społeczności lokalnej w Kościele w Łupawie. Organizują również akcje, np. Pocztę Walentynkową, przygotowują kabaret z okazji Dnia Kobiet, apel z okazji Święta 3 Maja itp. Kolejnym krokiem będzie redagowanie gazetki szkolnej Mickiewicz i udział w Powiatowych Prezentacjach Artystycznych.