Ogólnopolski  projekt edukacyjno – społeczny „To(DZIAŁA)My!”-podsumowanie

0
856

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łupawie mogą pochwalić się wieloma działaniami na rzecz ekologii i ochrony środowiska. Dbają nie tylko o swoje podwórka, ale też okolicę. Są dumni z okolicznych lasów i rzeki oraz faktu, że Łupawa może poszczycić się skupiskiem megalitycznych grobowców. Dlatego opiekun Samorządu Uczniowskiego – pani Kamila Rejtner uznała, że warto pokazać innym, że uczniowie naszej szkoły mają swój mały – wielki wkład w przyszłość planety. Z tego powodu szkoła wzięła udział w ogólnopolskim  projekcie edukacyjno – społecznym „To(DZIAŁA)My!”, realizowanym przez UNICEF Polska oraz Fundację Santander Bank Polska im. Ignacego Jana Paderewskiego, by pokazać, w jaki sposób dbamy o przyrodę.

W ciągu całego roku szkolnego uczniowie brali udział w różnych działaniach na rzecz ochrony środowiska. Jak co roku przyłączyli się do akcji „Sprzątanie świata” i  sprzątali Łupawę, segregując śmieci do odpowiednich pojemników. Ponadto nauczyciele poszczególnych przedmiotów oraz wychowawcy zorganizowali zajęcia ekologiczne dla klas 4-6, by uświadomić dzieciom opłacalność stosowania oszczędności wody, prądu, racjonalnego korzystania ze środowiska oraz naukę segregacji odpadów. Uczniowie oglądali filmy edukacyjne dotyczące segregacji śmieci i oszczędzania wody, rozwiązywali zadania interaktywne, prowadzili dyskusje na temat sposobów oszczędzania wody, elektryczności , poznawali  ideę „zero waste”, przygotowywali plakaty i hasła zachęcające do świadomej segregacji odpadów i oszczędzania wody. Uczniowie wzięli także udział w szkolnym konkursie na najpiękniejszą marzannę. Warunkiem zabawy było stworzenie ekologicznej kukły z dostępnych i niepotrzebnych materiałów – odpadów z gospodarstw domowych. Ekologiczne marzanny były najlepszym przykładem, że nawet z niepotrzebnych rzeczy można zrobić prawdziwe dzieła sztuki.

Cieszymy się, że mogliśmy pochwalić się naszymi działaniami na rzecz środowiska a aktywność uczniów z Łupawy została doceniona przez Unicef. W dowód uznania szkoła otrzymała dyplom za udział w projekcie. Opiekun SU – Kamila Rejtner