Wycieczka do elektrowni szczytowo-pompowej w Żydowie

0
334

Uczniowie trzech klas – 6a, 6b oraz 7 – uczestniczyli w dodatkowej wycieczce do elektrowni szczytowo-pompowej w Żydowie, zorganizowanej w ramach realizacji projektu „Edukacja Ekologiczna na terenie Gminy Potęgowo – edycja 2023”. Zaskoczeniem dla osób biorących udział w wyprawie było dostarczenie przez koordynatora gminnego projektu – p. Paulinę Kubicką –  prowiantu dla każdego uczestnika. Nie udało się zwiedzić terenu elektrowni wodnej, jednak spotkaliśmy się z p. Jarosławem Wentrysem (specjalistą ds. energetyki tutejszej elektrowni) w malowniczo położonym kanale – miejscu, gdzie woda z dolnego zbiornika jest przepompowywana do zbiornika wyżej położonego. Nasz rozmówca okazał się być skarbnicą wiedzy o elektrowni. Dowiedzieliśmy się, kiedy została wybudowana i remontowana oraz ile wynosi moc przesyłowa wyprodukowanej energii. Usłyszeliśmy ciekawostki geologiczne, ichtiologiczne i botaniczne na temat tego terenu. W kolejnej części wycieczki udaliśmy się na teren rezerwatu przyrody „Wapienny las”, który ( ze względu na brak oznaczeń wjazdu na teren rezerwatu) mogliśmy jedynie podziwiać z okien autokaru. Głęboki jar z podłożem wapiennym porastają lasy bukowe, grądowe i łęgowe, poprzecinane licznymi źródliskami. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Polanowski Park Petrograficzny z wyeksponowanymi eratykami – „głazami błędnymi” różnego pochodzenia. W miejscowości Krąg podziwialiśmy otoczenie Zamku  „Podewils”. Ciekawostką jest fakt, że papież Pius XII gościł w jego murach w latach 1917-1929. Zakończeniem wycieczki był wypad do restauracji McDonald’s w Słupsku.

Bardzo dziękujemy p. Jarosławowi Wentrysowi za przekazany ogrom wiedzy i serdeczne przyjęcie uczestników wycieczki. Mamy nadzieję, że podczas  planowanego wyjazdu wiosną możliwe będzie zwiedzenie samej elektrowni wodnej.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Wartość dofinansowania 81.170,00 zł. Całkowity planowany koszt zadania: 90.188,00 zł.

„Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”.

Szkolny koordynator projektu Janina Bohdanowicz