W ramach projektu „Regionalne wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w pomorskich szkołach”, który jest realizowany w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Łupawie, odbywa się szereg interesujących lekcji. Są to m.in. zajęcia pozalekcyjne z języka polskiego „Kreatywny język polski” dla klas siódmych i klasy ósmej, podczas których uczniowie mają okazję poznać tajniki ojczystego języka i literatury z nieco innej strony. Wykorzystywane są różnorodne metody i formy nauczania, które sprawiają, że nietypowe lekcje pomagają lepiej przyswoić omawiane zagadnienia.
Na ostatnich zajęciach klasy VIIa, VIIb i VIII, pod czujnym okiem pani Kamili Rejtner i pani Edyty Buschmann, pracowały metodą projektu. Siódmoklasiści dyskutowali na temat twórczości Jana Kochanowskiego, by następnie stworzyć ciekawe koszulki i torby z hasłami oraz ilustracjami związanymi z fraszkami i pieśniami renesansowego twórcy. Dodatkowo podjęli się wnikliwej analizy ludzkich zachowań – na podst. lektury „Mały Książę” A. de Saint-Exupery’ego – i wcielili się w wybranych bohaterów, by następnie wykonać pamiątkową fotografię przedstawiającą postaci z lektury. Ósmoklasiści natomiast wykonywali naszywki z hasłami i symbolami związanymi z II wojną światową, które poznali w czasie omawiania lektury „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.
Podczas kreatywnych zajęć z języka polskiego powstały nietypowe prace, które posłużyły utrwaleniu ważnych zagadnień i lektury. Kamila Rejtner, Edyta Buschmann