Góralskie śpiewanie w nauczaniu początkowym

0
865

            Już po raz dwunasty na holu klas I – III odbył się Festiwal Piosenki Ludowej. Występy poprzedziły tygodnie prób zarówno śpiewu jak i tańca. Taniec to może za mocno powiedziane. Chodziło nam bardziej o zaznaczenie ruchem rytmu i melodii. Sześć klas dzięki uprzejmości pana Piotra Pendzicha otrzymało podkłady muzyczne do wybranych przez siebie piosenek. Dnia 27 listopada spotkaliśmy się w otoczeniu zdjęć przedstawiających góry i rozpoczęliśmy rywalizację.

Rozpoczęły klasy pierwsze. Pani Ola Orzechowska nauczyła dzieci śpiewać piosenkę Hej, bystra woda, a klasa pani Martyny Kozłowskiej zaśpiewała Hej, góral ja ci, góral . Uczniowie z klasy IIa przygotowali piosenkę Sarna, a klasa IIb zaprezentowała utwór W murowanej piwnicy. Trzecioklasiści pani Beaty Cyrny nauczyli się śpiewać Idzie dysc, a uczniowie pani Bożeny Szpakowicz Za górami, za lasami.
Jury w osobach:
Zuzanna Woźniak – przewodnicząca
Iwona Sitowska – członek
Małgorzata Cheba – członek
postanowiło przyznać:  I – miejsce klasie IIb,  II – miejsce klasie IIIb, III – miejsce klasie Ib
P.S.Apelujemy do pani minister Katarzyny Hall, aby nakładając na nauczycieli nowe obowiązki w postaci przygotowywania z dziećmi i młodzieżą projektów edukacyjnych, doczytała się w podręcznikach metodycznych, że jednym z elementów projektów jest zabezpieczenie funduszy na realizację zadania. My też mamy dość papierowej edukacji. Chętnie np. na takim festiwalu obejrzelibyśmy filmy nakręcone przez naszych uczniów z różnych miejsc w górach, spróbowalibyśmy potraw góralskich, obejrzelibyśmy wytwory rękodzieła góralskiego, a wreszcie posłuchali na żywo prawdziwej góralskiej kapeli. Znowu mamy sobie sami pieniądze zarobić, a pani nas rozliczy? I jeszcze jedno. Przepraszamy panie z przedszkola w Łupawie za to, że nie poinformowałyśmy ich o konkursie. W natłoku zajęć edukacyjnych, chorób i innych zadań zapomniałyśmy o przedszkolakach. Obiecujemy poprawę.