Miejcie nadzieję…

0
1720

Pod takim hasłem 10.11.2010r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Święta Niepodległości. Spotkanie dla całej społeczności przygotowali wychowawcy i uczniowie klas trzecich nauczania zintegrowanego. Słowami poetów przekazywali prawdę historyczną, długą i bolesną wędrówkę Polaków ku wolności. Przy wtórze pieśni patriotycznych opowiadali i przypominali, co zawdzięczamy naszym przodkom. Uświadamiali, że żyjemy w czasach spokoju i dobrobytu, a Ci co wywalczyli to dla nas, zasługują na pamięć i szacunek. Duże emocje wzbudziła scena, kiedy młodzi artyści przy pieśni do słów Adama Asnyka „Miejcie nadzieję” na biało – czerwonych flagach pokazali najważniejsze wydarzenia –  od pierwszego rozbioru, aż do wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

            Oprócz wierszy, pieśni i piosenek przygotowano również wystawę mundurów, hełmów wojskowych i bagnetów. Prezentacja mogła się odbyć dzięki uprzejmości pana Eugeniusza Krawczyka, restauratora z miejscowości Piaskowa (kiedyś Leśnice). Pan Gienek jest kolekcjonerem militariów. W swoich zbiorach ma broń białą, palną, mundury, medale i inne akcesoria wojskowe. Uczniowie mogli obejrzeć hełmy niemieckie z czasów II wojny światowej z kampanii rosyjskiej. Cechą charakterystyczną był biały kolor, albowiem wykorzystywano je zimą. Znajdował się tam również hełm z kampanii afrykańskiej z zaznaczoną niewielką palmą. Wystawa zawierała również polskie hełmy powojenne oraz jeden sprzed I wojny światowej. Najstarszymi eksponatami były mundury pruskie z XVIII – XIX wieku (wraz z nakryciem głowy).

            Kiedy przygotowywałam wystawę i oglądałam eksponaty w domu pana Krawczyka, zadrżało mi serce przy półce z bagnetami, które żołnierze nakładali na karabiny. Co przeżywa człowiek, który musi spojrzeć w twarz przeciwnika, zanim go zabije. Wojna to straszna rzecz. Jak to dobrze, że jesteśmy pokoleniem pokoju. Doceńmy to.