Praktyczna lekcja na temat kultury kaszubskiej

0
1430

22.11.2012r. to data, którą z pewnością powinien zapamiętać  każdy uczeń klasy piątej. To właśnie tego dnia podopieczni pani Zofii Batyckiej-Tetłak oraz pani Edyty Buschmann  udali się do Zespołu Szkół w Czarnej Dąbrówce  na niezwykle interesujące zajęcia związane z kulturą kaszubską.

Od początku wizyty  w Czarnej Dąbrówce mogliśmy zaobserwować, co oznacza wyrażenie „gościnność kaszubska” – grupa z Łupawy została przywitana przez przedstawicieli zespołu folklorystycznego już przed samym wejściem do budynku szkoły. Następnie udaliśmy się do specjalnie przygotowanej na nasz przyjazd sali, gdzie powitały nas: Pani Dyrektor – Mirosława Puttkammer oraz Pani Ewa Kosińska – nauczycielka języka kaszubskiego. Należy dodać, że na wszystkich czekał poczęstunek. W dalszej części spotkania mogliśmy oglądać tańce regionalne i słuchać piosenek w wykonaniu zespołu kaszubskiego. Wszyscy byli bardzo podekscytowani, zwłaszcza, że do tańca i śpiewu angażowano również uczniów i nauczycieli z Łupawy (co widać na załączonych zdjęciach). Oprócz występów wokalno-tanecznych uczennice z zespołu kaszubskiego zademonstrowały skecz. Dodatkowo, dzięki ciekawym opowieściom Pani Ewy Kosińskiej, mogliśmy zdobyć informacje na temat języka kaszubskiego oraz  strojów typowych dla naszego regionu.  Chłopców zainteresowały również  wiadomości na temat tabaki, tabakiery i dyscypliny (przedmiotu służącego niegdyś do karania niezdyscyplinowanych uczniów). Po zakończeniu  części artystycznej udaliśmy się do „sali kaszubskiej”, gdzie mogliśmy podziwiać prace podopiecznych Pani Ewy Kosińskiej oraz antyki związane z kulturą kaszubską.

Wyjazd do sąsiedniej szkoły okazał się niezwykłym doświadczeniem. Już tego samego dnia uczniowie z klasy VB dzielili się wrażeniami na lekcji języka polskiego. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, przytakując Michałowi Serkowskiemu, że  – cytuję-   „Warto było wyjechać do Czarnej Dąbrówki”.  Na uwagę zasługuje fakt, że  lekcja, zorganizowana przez panią Zofię Batycką-Tetłak,  przyczyniła się do rozpoczęcia współpracy między pobliskimi gminami oraz zainspirowała dwie nauczycielki języka polskiego do działań związanych z kaszubszczyzną.