Dzień talentów 2017

0
1531

Dnia 14.06.2017r odbył się w gimnazjum Dzień Talentów. Koledzy z klas gimnazjalnych przygotowali pod czujnym okiem opiekunek:  p.Heleny  Włodarskiej-Zabieglik, p.Ewy Chilońskiej i p.Iwony Górskiej zestaw ciekawych zajęć z chemii, fizyki i matematyki, na które zaprosili młodszych kolegów ze szkoły podstawowej. Gimnazjaliści podczas prezentowania przygotowanych doświadczeń i metod szyfrowania wykazali się dużą wiedzą, umiejętnościami, a także ukrytymi talentami. Młodsi koledzy z zainteresowaniem , podziwem i niedowierzaniem obserwowali to, co wydarzyło  się na ich oczach. Bardzo im odpowiadał badawczy i praktyczny sposób poznawania zjawisk przyrodniczych i z niecierpliwością  czekają na takie zajęcia w przyszłym roku szkolnym.

Doświadczenia z chemii przygotowały i zaprezentowały uczennice z kl. Ia : Julia Zabieglik i Julia Kokosińska, a wykonały one:

· Czarne węże Faraona

· Pasta dla Słonia

· Znikający styropian

· Doświadczenie z kretem i aluminium.

W pracowni fizycznej uczniowie klasy IIa i IIb „pod okiem” p. E. Chilońskiej prezentowali m.in. zabawki fizyczne oraz przeprowadzali doświadczenia związane m. in. z polem elektromagnetycznym (lampa plazmowa, wahadełko), właściwościami ciał stałych i ciekłych (ciecz nienewtonowska, klepsydry, banki mydlane), elektryzowaniem ciał i przekazywaniem ładunku elektrycznego (generator van de Graaffa), z rozchodzeniem się fal i drgań (grający kieliszek, drgania membrany głośnika). Uczniowie klas młodszych chętnie uczestniczyli w pokazie, na którym mogli na „własnej skórze” przekonać się, że „fizyka nie taka straszna jak ją malują”.

Po ciekawych doświadczeniach uczniowie udali się na zajęcia z matematyki, których celem było pokazanie uczniom zastosowania matematyki do szyfrowania informacji.  Uczniowie mieli możliwość zaszyfrowania  i rozszyfrowania tekstu m.in. szyfrem ułamkowym, który jest najczęściej wykorzystywany przez harcerzy. Zapoznali się również z szyfrem anagramowym oraz szyfrem Cezara.

Helena Włodarska-Zabieglik, Ewa Chilońska, Iwona Górska