SPOTKANIE Z OJCZYZNĄ

0
351

Witam Was. To ja, Polska – Wasza Ojczyzna. Na przestrzeni tysiąca lat przechodziłam różne wydarzenia – niektóre radosne, niektóre bolesne. Dziś, w dniu 11 listopada, spotykam się z Wami, aby uczcić 102 rocznicę mojego wyzwolenia spod jarzma zaborców. Posłuchajcie teraz opowieści o tym, co przeżyłam w czasie 123 lat zaborów.

Utrata niepodległości to bardzo dawna historia. Dwa wieki temu, trzej potężni sąsiedzi: Rosja, Prusy i Austria, korzystając z mojej słabości, podzielili ziemie polskie pomiędzy siebie. Wprowadzili własne rządy, a ja zostałam wykreślona z mapy świata, ale pozostałam w sercach i umysłach Polaków. Aby mnie wyzwolić organizowano powstania zbrojne, ale kończyły się one przegraną. Zaborcy byli bardzo silni.

Ten ciężki i smutny los trwał bardzo długo. Aż oto w 1914 roku wybuchła I wojna światowa. Państwa zaborcze rozpoczęły między sobą walkę. W szeregach wrogich sobie armii musieli walczyć Polacy. Ci, co żyli w zaborze rosyjskim, zmuszani byli strzelać do Polaków w mundurach niemieckich i austriackich. Wierzyli jednak, że walka ta przyniesie niepodległość.

Wojna zakończyła się klęską państw zaborczych. Dzięki tym wydarzeniom i walce Polaków o moją wolność, 11 listopada 1918 roku odzyskałam niepodległość i znowu pojawiłam się na mapach świata. I rozkołysały się nade mną biało – czerwone flagi, rozległy się radosne okrzyki wolnych Polaków. Od tamtej pory jestem z Wami: dumna i niepodległa.

 Oto dzwony przebiły dzień szary
I we flagi już strojne ulice.
Oto mienią się barwne sztandary
A z nas każdy jasne ma lice.

Idą hufce i hordy od rana,
Idą piesze i konne brygady,
Wszystkie karne i równe jak ściana
Wśród dzisiejszej radosnej parady.

Idą starsi i młodzież i dzieci
Gra muzyka wśród tłumów powodzi
Hymn dziękczynny do niebios gdzieś leci:
Smutną Polskę Bóg szczodrze nagrodził.

     Drodzy uczniowie, dziękuję Wam , że godnie upamiętniliście Święto Niepodległości. Jestem dumna z pięknych gazetek okolicznościowych, namalowanych dla mnie symboli narodowych, wywieszonych flag przed szkołą i Waszych domach. Z dumą wysłuchałam hymnu narodowego, który wspólnie wykonaliście 10 listopada  o 11:11 podczas zdalnych lekcji. Pozdrawiam Was!

                                                              WASZA OJCZYZNA!