POLSKO – UCZCIMY CIĘ PIOSENKĄ

0
206

    „ O ziemio Polska! Ziemio trudna i doświadczona! Ziemio piękna!  Ziemio moja! Bądź pozdrowiona”. Te słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II wprowadziły 10 listopada  całą społeczność szkolną w głęboką refleksję nad historią i współczesnością naszego kraju.

W inscenizacji słowno – muzycznej „POLSKO – UCZCIMY CIĘ PIOSENKĄ  wystąpili przedstawiciele oddziału przedszkolnego oraz klas I – VIII sp.

W uroczystości udział wzięła  Pani Anna Boniecka – zastępca wójta gminy Potęgowo  oraz dyrekcja naszej szkoły: Pan Bogusław Cyrny i Pani Monika Pokultinis.

Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewania hymnu narodowego. Po kolei szlakiem historii poprowadzili nas Kinga Sobierańska oraz Hubert Lenard, którzy prezentowali losy Polski w poszczególnych utworach.

Swoją muzyczną podróż zaczęliśmy od piosenki „Jest takie miejsce” w wykonaniu uczennic  klas III sp,  które opowiedziały w niej o naszej ojczyźnie i naszym miejscu na ziemi. W historię oręża polskiego przeniosła nas Maja Konopa, która zaprezentowała się         z pomocą chóru w utworze „Polskie skrzydła”.

Z miłości do kraju, języka, wiary i niepodległości nasi żołnierze gotowi byli do największych poświęceń. Utwór „Dziś idę walczyć mamo” w wykonaniu Mai Konopy pokazał wielką odwagę i hart ducha w walce o Polskę. Pieśń „Orlątko” w wykonaniu  Mieszka Arciszewskiego była zaś hołdem dla najmłodszych uczestników walki Lwowa o prawo  do polskości.

Dramat II wojny światowej to przestroga dla przyszłych pokoleń. Utwór „Czy wojna jest dla dziewczyn” wykonała klasa I sp, która pokazała, że uśmiech i radość może się zmienić w strach, tęsknotę i płacz. Utwór  „Siekiera, motyka…” wykonany przez chór szkolny  to przyśpiewka  czasów okupacji, tajna  broń Armii Krajowej, ale także piosenka, która dodawała otuchy w tych trudnych czasach. Już w wolnej Polsce, szczególnie w środowiskach harcerskich popularna stała się  piosenka „Deszcz, jesienny deszcz”, którą wykonał  chór szkolny. Na koniec o współczesności naszej Polski opowiedzieli najmłodsi – pięciolatki w utworze „To Polska…”. Jesteśmy wdzięczni za czas wolności i piękno naszej ojczyzny. Obchody 11 listopada to nasz szacunek dla tych wszystkich bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego.

Uroczystość przygotowały: Zuzanna Malek, Bożena Szpakowicz, Ewa Pietrykowska, Irena Damaszke, Katarzyna Ciesielczyk, Kamila Rejtner, Barbara Hinca. Zapraszamy do galerii zdjęć.