Wycieczka do Torunia w ramach projektu „Poznaj Polskę”

0
100

8 czerwca, w ramach programu „Poznaj Polskę”, klasy 4a, 4b oraz 5 wraz z opiekunami, wybrały się na wycieczkę do Torunia.

W sławnym, „piernikowym mieście”, zwiedziliśmy najciekawsze miejsca, które przykuwają uwagę turystów.

Swoją podróż rozpoczęliśmy od Centrum nowoczesności „Młyn Wiedzy”. Już po wkroczeniu zachwyciło nas toruńskie wahadło Faoucaulta, które ma 33 metry długości, a jego serce waży 35 kilogramów.

Następnie przeszliśmy na piętro „O obrotach”, gdzie głównym tematem wystawy jest ruch obrotowy i jego zastosowania praktyczne. Ruch obrotowy stanowi odniesienie do rewolucyjnego dzieła Mikołaja Kopernika„De revolutionibus…”. Na 26 interaktywnych stanowiskach, dzieci mogły dowiedzieć się niemal wszystkiego o ruchu obrotowym, układach planetarnych i podróżach kosmicznych.

Kolejne piętro „Rzeka” jest modelem koryta rzeki – od źródła po ujście. Ekspozycja nawiązuje do przepływającej przez Toruń Wisły. Dzięki tej ekspozycji obserwowaliśmy ciekawostki przyrodnicze charakterystyczne dla górnego, środkowego oraz dolnego biegu rzeki. Na wystawie znajdują się modele, m.in. oczyszczalni ścieków i tamy.

Wystawa „IDEE”, to kumulacja wiedzy z zakresu nauk humanistycznych i ścisłych oraz elementy sztuki.

21 interaktywnych eksponatów oraz specjalnie przygotowane elementy aranżacji stworzyły niezwykłą przestrzeń. Centralnym elementem wystawy jest eksponat Szepcząca ściana, wokół którego rozmieszczone są cztery strefy tematyczne: Komunikacji, Sztuki i piękna, Życia oraz Konstruktora. Na wystawie można dowiedzieć się również jak zbudowane jest ludzkie ciało i czym różni się komórka zwierzęca od roślinnej.

Na piętrze „przeŻYCIE” znajdziemy przygodę, którą każdy może przeŻYĆ. Przestrzeń ekspozycji zaaranżowana jest w sposób przyjazny dla dzieci, tworząc świat kreatywnej zabawy, pełen niezwykłych stanowisk interaktywnych.

„To takie proste!”, to wystawa, która obejmuje 26 eksponatów wchodzących w skład czterech różnych stref: „Główka pracuje”, „Mechaniczny plac zabaw”, „TechnoŚwiat” oraz „Pomyśl, zrozum, zrób”. Podstawę systemu wystawowego stanowią klocki gry komputerowej Tetris, których różne układy harmonijnie tworzą kompozycję ekspozycji.

Kolejnym punktem była wizyta w Planetarium. Tu, w Sali Mars, staliśmy się członkami prawdziwej misji kosmicznej! Przestrzeń wygląda jak najprawdziwsza baza kosmiczna. Dzieci mogły pobrać próbki z czerwonej planety, usuwać usterki i odpowiednio gospodarować energią. Misją w tej przestrzeni będzie przeżycie na stacji kosmicznej. To świetne miejsce, w którym dzieci nie tylko mogły się pobawić, ale również nauczyć się kreatywności .

Następnie, bogatsi w wiedzę i przeżycia, spotkaliśmy się z przewodniczką, która oprowadziła nas po przepięknym Starym Mieście. Uczniowie poznali historię pieska Filusia, zobaczyli Ratusz Staromiejski, dwór Artusa, pomnik i dom Mikołaja Kopernika oraz Krzywą Wieżę. Zwiedzanie zakończyło się zakupem przepysznych toruńskich pierniczków oraz pamiątek.

Powrót do domu odbył się w radosnej, rozśpiewanej atmosferze. Uśmiechnięte i zadowolone buzie naszych uczniów, były wspaniałym wynagrodzeniem dla ich opiekunów: p. Barbary Hinc, Beaty Raszewskiej, Iwony Górskiej oraz Beaty Szadzińskiej. Tekst: Beata Raszewska.