PROJEKT TILLHAUSEN – „ZABAWA W MIASTO – DZIECI BUDUJĄ SWÓJ ŚWIAT” 5-14.07.2022 Mölln

0
316

Dzięki długoletniej, prowadzonej z sukcesem współpracy powiatu słupskiego z partnerskim niemieckim powiatem Herzogtum Lauenburg i organizacją Kreisjugendring Herzogtum Lauenburg e.V. 20 dzieci z gmin: Potęgowo, Damnica, Kobylnica i Kępice wraz z opiekunami, wzięło udział w dziesięciodniowej „Zabawie w miasto – Stadtspiel 2022” w miejscowości Mölln.

Z NASZEJ SZKOŁY w projekcie brali nagrodzeni przez Gminę Potęgowo za wyniki w nauce uczniowie, byłej już klasy siódmej A:  Laura Kogut oraz Martyna Kubik, wraz z nauczycielem języka niemieckiego Iwoną Wota.

W ramach projektu młodzież, zamieszkała wraz ze swoimi niemieckimi rówieśnikami  w miasteczku namiotowym zwanym „Tillhausen”, zarządzanym przez same dzieci. W powstałym miasteczku namiotowym, w którym życie toczyło się na wzór prawdziwego miasta dorosłych podzielonego na dwie części – sypialnianą i miejską z własną radą miasteczka i urzędem pracy. Codziennie uczestnicy pracowali na warsztatach zarabiając tzw.  – walutę miasteczka, a za wypracowany zysk mogli zakupić produkowane w mieście towary i oferowane usługi.

W Tillhausen przeprowadzono również wybory władz miasteczka, dokładnie tak, jak dzieje się to   w świecie dorosłych, co umożliwiło im poznanie podstawowych zasad demokracji. Cztery godziny dziennie młodzież pracowała w miejscach pracy przydzielanych przez miasteczkowy urząd pracy i zarabiała tzw. „Till-Tallary” , które były walutą miasteczka. Wybór zawodów – bardzo duży: czy to jako radny, dziennikarz w gazecie lub tv, jako artysta, rzemieślnik, kucharz, pracownik banku czy poczty, za swoją pracę wszyscy mieszkańcy otrzymywali to samo wynagrodzenie. Miejsce pracy w radzie miasteczka umożliwiło osiągnięcie najważniejszego celu projektu jakim jest „udział i współdecydowanie młodych ludzi o ich sprawach, tak jak w prawdziwym mieście”.  Z wytypowanych przedstawicieli miasta wybrany został również burmistrz miasteczka. Wypracowany przez mieszkańców namiotowego miasteczka zysk został wydany na produkowane w mieście towary i oferowane usługi. W ten sposób można było kupić np.: produkty rzemieślników lub ciasto w kawiarni. Oprócz pracy każdego dnia młodzież miała czas na różne zajęcia czasu wolnego, np. wieczór polski, Mam Talent!, Disco czy wybory burmistrza.

Pomysł na projekt „Zabawa w miasto” powstał w 1997 roku w partnerskim powiecie Herzogtum Lauenburg w Niemczech, gdzie z sukcesem przeprowadzany jest on co dwa lata. W powiecie słupskim ww. zabawa odbyła się po raz drugi w ramach długoletniej współpracy między powiatami w 2018 roku. Zapraszam na stronę Tillhausen do obejrzenia zdjęć, które przybliżą zainteresowanym… dzieje naszego miasteczka 😉

link: https://tillhausen.de/bilder-des-tages/

Mam nadzieję, iż powstałe materiały w wyniku prac miasteczka i jej mieszkańców zachęcą pozostałych uczniów do zaangażowania w naukę, zdobywania doświadczenia w poznawaniu nowych miejsc i ludzi… eksplorowania wiedzy, którą my nauczyciele staramy się Wam żmudnie przekazać wraz ze znajomością języków 😉 …

Projekt był dofinansowany przez Deutsch-Polnisches Jugendwerk – Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.    Iwona Wota