Wycieczka do Biskupina

0
289

Od kilku lat w naszej szkole działa Klub Młodego Archeologa. Pandemia mocno ograniczyła naszą działalność, ale na szczęście w tym roku szkolnym możemy ponownie spotykać się i m.in. wyjeżdżać na wycieczki. Właśnie w środę 14 września udało nam się wyjechać do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie na Festyn Archeologiczny. Przyjechały tam szkoły z całej Polski! Byli uczniowie z Wielkopolski, z województwa świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, a także my – ze Skórowa, Potęgowa i Łupawy. Ponieważ w naszej gminie mamy zabytki archeologiczne z okresu neolitu, to nic dziwnego, że zwiedzanie zaczęliśmy od chaty zrekonstruowanej na wzór domów z tamtego okresu. Odwiedziliśmy stanowiska wierzeń, obróbki skór, obróbki kości, obejrzeliśmy krzemienie, które były bardzo cenione przez ludzi z epoki kamienia. Zaopatrzyliśmy się w wisiorki, kamienne nożyki, łupki z reliefami zwierząt, pomalowaliśmy twarze, a nawet przymierzyliśmy futra.

Później było równie ciekawie. Kibicowaliśmy wczesnośredniowiecznym wojom toczącym bitwę, zobaczyliśmy rekonstrukcję wałów obronnych i bramy wjazdowej osady biskupińskiej, a także odwiedziliśmy stoiska edukacyjne w długich domach. Dzięki wizytom w kramach dowiedzieliśmy się jak pracował kowal, skórnik, garncarz i inni rzemieślnicy. O szczegółach opowiadała pani Beata i pan Bogusław Cyrny. Wycieczka była bardzo udana, a uczniowie, dzięki środkom pozyskanym z Urzędu Gminy w Potęgowie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Łupawy „ Dolina Łupawskich Megalitów”, płacili tylko za bilety wstępu. Na prośbę uczniów pan dyrektor Bogusław Cyrny już myśli o następnym wyjeździe.

Beata Cyrny opiekun Klubu Młodego Archeologa