WYGRANA W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE!

0
378

Udało się! Historia przedstawiona przez uczestników zajęć teatralnych (Hannę Ramult, Inkę Malek, Juliannę Zawacką, Nadię Princ, Bartosza Kropa, Zuzannę Majewską i Aleksandra Barana) zachwyciła organizatorów Ogólnopolskiego Konkursu „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”. Zdaniem jurorów, fragment filmu „Wiara. Nadzieja. Miłość”, który został wysłany na adres wskazany w regulaminie w/w przedsięwzięcia, „był fenomenalny” i zasłużył na I miejsce. Te „uskrzydlające” słowa  mogły usłyszeć osoby, które 18.03.2023r. przyjechały do Częstochowy na uroczystą galę wręczenia nagród.

Nie ulega wątpliwości, że informacja o tak ogromnym sukcesie najbardziej ucieszyła młodzież z koła teatralnego (To dla nich rozpisano role, które zaprezentowano w konkursowej części filmu). Młodym „aktorom amatorom” podczas finału konkursu towarzyszyli rodzice, którzy również wystąpili w docenionym na Jasnej Górze nagraniu. Młodzież – swoją obecnością –  w tym ważnym momencie wsparli także opiekunowie projektu filmowego – Zofia Batycka-Tetłak (inicjatorka zajęć teatralnych; nauczycielka, która  zredagowała scenariusz filmu i zgłosiła fragment nagrania do konkursu), Piotr Szadziński („mistrz kamery”, który pomógł przenieść historię o ważnej roli rodziny na ekran), Zuzanna Malek (to dzięki niej odbiorcy filmu mogli usłyszeć piosenkę wykonaną przez chór szkolny) oraz Beata Szadzińska (nauczycielka odpowiedzialna za scenografię i działania organizacyjne związane z projektem). W czasie długiej podróży do Częstochowy dzieci mogły liczyć również na obecność księdza Mikołaja Jędrzejewskiego.

W imieniu uczniów chciałabym bardzo podziękować wszystkim osobom, które umożliwiły uczestnikom zajęć teatralnych stworzenie filmowej historii o więzach rodzinnych oraz przyczyniły się do udziału dzieci w uroczystej Gali Finałowej Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”.

Dziękujemy:

– rodzicom i nauczycielom, którzy zgodzili się wystąpić w filmie

– statystującym w nagraniu uczniom oraz  chórzystom, wykonującym utwór „Przekażmy sobie znak pokoju” (wasz udział w projekcie został nagrodzony przez organizatorów konkursu dyplomami)

– społeczności lokalnej, dzięki której mogliśmy stworzyć realną ekranizację scenariusza filmowego

Chcielibyśmy podziękować również dorosłym „aktorom”, wypowiadającym swoje kwestie w filmie oraz byłym uczestnikom koła teatralnego – absolwentom naszej szkoły. Wprawdzie odtworzonych przez was ról nie zaprezentowano w nagraniu konkursowym, ale mamy świadomość, że stanowiły one dopełnienie całego projektu zatytułowanego „Wiara. Nadzieja. Miłość”.

Dziękujemy także:

– organizatorom Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” za dofinansowanie dojazdu uczniów i ich opiekunów do Częstochowy

– Radzie Rodziców oraz Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Łupawie za dofinansowanie przejazdu laureatów konkursu na galę wręczenia nagród

– opiekunom projektu oraz rodzicom uczestników konkursu, którzy opłacili największą część kosztów dojazdu dzieci na Jasną Górę

Wyjazd do Częstochowy okazał się doskonałym pretekstem do promocji gminy oraz działań artystycznych, realizowanych przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Łupawie. Podczas pobytu na Jasnej Górze gromadziliśmy również nowe doświadczenia – udzieliliśmy  wywiadu na temat twórczej działalności naszej społeczności szkolnej i staliśmy się uczestnikami kilku nagrań, których twórcami byli operatorzy kamer, obecni w Sali o. Augustyna Kordeckiego. Dodatkowo laureaci konkursu i ich opiekunowie mieli możliwość zwiedzenia ważnego miejsca na mapie Polski oraz wysłuchania istotnych słów, wypowiedzianych przez Rzecznika Praw Dziecka, organizatorów konkursu oraz zaproszonych przez nich gości.

Na uwagę zasługuje fakt, że w ubiegłym roku szkolnym nagranie stworzone przez uczestników zajęć teatralnych i opiekuna grupy artystycznej również zostało docenione przez jury Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży (zorganizowanego pod honorowym patronatem: Ministra Edukacji i Nauki, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, Lubelskiego Kuratora Oświaty, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Opolskiego Kuratora Oświaty, Podlaskiego Kuratora Oświaty, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Kuratorium Oświaty w Katowicach, Kuratorium Oświaty we Wrocławiu,  Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty… i licznych partnerów medialnych).

Rok temu młodzież otrzymała wyróżnienie, w ostatnią sobotę (dzięki pomocy wielu osób) – uczniowie stanęli na podium… Jak widać – warto rozwijać pasje, wspierać dzieci, współpracować, nie poddawać się w sytuacjach, które mogą „podciąć skrzydła” i wierzyć w to, że nawet w małej miejscowości można tworzyć ważne projekty. Zofia Batycka-Tetłak