Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Łupawie ratują dzieci na świecie!

0
1621

  Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Łupawie bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Wszystkie Kolory Świata” organizowanej przez UNICEF Polska. Uczniowie z naszej placówki będą przygotowywać szmaciane laleczki będące symbolem pomocy, jakiej udzielą najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie.  Koordynatorem projektu w Szkole Podstawowej w Łupawie jest opiekun Samorządu Uczniowskiego – pani Kamila Rejtner. 

„Wszystkie Kolory Świata” to akcja UNICEF, która już po raz piąty jest przeprowadzana w polskich placówkach edukacyjnych. Ma na celu wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata.

W ramach akcji uczniowie własnoręcznie projektują i szyją szmaciane laleczki. Każda z nich będzie miała nadane imię i przypisany kraj, z którego pochodzi. Po zakończeniu pracy, w szkole odbędzie się ich wystawa. Na ten dzień dzieci zaproszą do szkoły rodziców, opiekunów i społeczność lokalną. Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku, przekazując na ten cel darowiznę. Zebrane środki umożliwią zaszczepienie dzieci mieszkających w najbiedniejszych krajach świata, gdzie codziennie zagrażają im takie choroby jak gruźlica, odra, tężec czy polio. Projekt „Wszystkie Kolory Świata” wspiera Majka Jeżowska, Ambasadorka Dobrej Woli UNICEF.

   Etapy projektu:

  • Edukacja o problemie szczepień dzieci na świecie – uczniowie poznają problemy dzieci z krajów rozwijających się, dowiedzą się o problemie dostępu do szczepień. W oparciu o materiały dydaktyczne nauczyciele przybliżą uczniom sytuację ich rówieśników z innych części świata.
  • Podróż przez kontynenty – dzieci podczas zajęć lub w formie pracy domowej wybiorą kraj, z którego będzie pochodziła ich laleczka. Zbiorą informacje o kraju, co pomoże w przygotowaniu laleczki.
  • Przygotowanie laleczek przez uczniów – przeprowadzenie akcji szycia laleczek.
  • Dzień Wszystkich Kolorów Świata – zorganizowanie wydarzenia, podczas którego odbędzie się prezentacja laleczek. Zaproszeni goście będą mogli zaopiekować się wybraną laleczką w zamian za przekazanie darowizny. (do końca lutego)
  • Konkurs na najbardziej oryginalną laleczkę. Oprócz konkursu szkolnego placówka może wziąć udział w konkursie ogólnopolskim. Szkoła będzie mogła zgłosić do konkursu 1 zdjęcie najpiękniejszej laleczki. Głosowanie odbędzie się poprzez platformę internetową i będą mogli w nim uczestniczyć wyłącznie użytkownicy kont na Facebooku. Nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej w zwycięskiej szkole.
  • Zakończenie projektu – złożenie przez koordynatora raportu z akcji. (styczeń)

    Celem projektu jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji

i otwartości na inne kultury. Akcja ta uświadamia również, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, lecz także przyjemne, a dodatkowo pozwala na zebranie środków koniecznych do ratowania życia najbardziej potrzebujących dzieci. Poprzednie cztery edycje akcji „Wszystkie Kolory Świata” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony szkół i przedszkoli. Dotychczas uczestniczyło w niej ponad 2,5 tysiąca placówek z całej Polski. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności, udało się pozyskać prawie 2,7 miliona złotych na ratowanie dzieci w Sierra Leone, Czadzie, Sudanie Południowym i Angoli. Zebrane fundusze umożliwiły zaszczepienie setek tysięcy dzieci.