ZE SZTUKĄ ZA PAN BRAT–KILKA SŁÓW O TYM, JAK GIMNAZJALIŚCI POZNAWALI SCENICZNĄ WERSJĘ LEKTURY SZKOLNEJ

0
1146

08.02.2017r. uczniowie pierwszych i drugich klas gimnazjalnych (wraz z opiekunami – panią Zuzanną Malek, panią Zofią Batycką-Tetłak oraz panią Małgorzatą Renka) udali się do Słupska w celu zapoznania się z inscenizacją lektury szkolnej „Mały Książę”. Niezwykle pouczającą historię o wędrówce tytułowego bohatera mogliśmy obejrzeć dzięki działaniom reżysera spektaklu – Bartosza Jarzymowskiego oraz pracy aktorów ze Współczesnego Teatru w Krakowie.

W przedstawieniu, zatytułowanym „Mały Książę – planeta ludzi”, została ukazana podróż chłopca, który odwiedzał planety, zamieszkiwane przez różne osobowości świata dorosłych.  Miejsca, do których przybywał bohater, stawały się symbolami  ludzkich wad (żądzy władzy, próżności, uzależnień i zniewolenia, materializmu, bezużytecznej  pracy oraz bezmyślności i zaufania do liczb). Ważnym etapem  podróży Małego Księcia okazał się pobyt na Ziemi. To tam chłopiec  zrozumiał, że „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oczu”.

Z pewnością można stwierdzić, że przedstawienie należało do udanych.  Do pozytywnego odbioru dzieła przyczyniły się takie elementy, jak: sugestywna gra aktorska, zaskakująca akcja, multimedialna scenografia oraz muzyka eksponująca płynne przenikanie nastrojów.

 

Wszyscy uczestnicy opisywanego przedsięwzięcia z przyjemnością i zaciekawieniem oglądali autorską adaptację dzieła literackiego autorstwa Antoine de Saint Exupery’ego. Wierzę w to, że przesłanie sztuki pozostanie na długo w pamięci gimnazjalistów.