Realizacja projektu „Edukacja Ekologiczna na terenie Gminy Potęgowo – edycja 2023”

0
561

28.09.2023r.  uczniowie trzech klas (Va, VII i VIII) ze Szkoły Podstawowej w Łupawie wzięli udział w pierwszej z sześciu wycieczek zaplanowanych w związku z  realizacją projektu „Edukacja Ekologiczna na terenie Gminy Potęgowo – edycja 2023”. W Chlewnicy spotkaliśmy się z kierownikiem Biogazowni.  Pan Rafał Klepin w bardzo ciekawy sposób zapoznał młodzież z pracą zakładu oraz przybliżył wszystkie etapy produkcji biogazu używanego jako źródło ciepła, z którego korzysta część mieszkańców Potęgowa. Uczestnicy wycieczki prześledzili etapy pracy zakładu wytwarzającego odnawialne źródła energii: wjazd odpadów rolnych, proces fermentacji z udziałem bakterii beztlenowych, spalanie nadmiaru biogazu w świeczce zwanej Klarą, laboratoryjne sprawdzenie ilości wytwarzanego biogazu i wykorzystanie bioodpadów przez miejscowych rolników do nawożenia swojego areału. Następnie uczniowie zwiedzili jeden z 8 wiatraków, tworzących tzw. farmę wiatrową. Każdy z nich to 80-metrowy kolos, będący źródłem energii odnawialnej. Młodzież zwiedziła wnętrze wiatraka oraz wzbogaciła wiedzę na temat jego konserwacji i ilości produkowanej energii.

Odwiedziliśmy także 2 elektrownie wodne, funkcjonujące na rzece Łupawa. W Poganicach pan Zdzisław Hinc w ciekawy sposób opowiadał o pracy elektrowni i ilości produkowanych kilowatów. Uczniowie mogli na chwilę „przejąć” pracę specjalisty – wyłączając, a następnie włączając turbiny silnika. Na jednej ze ścian zauważyliśmy przedmioty wydobyte z rzeki: miny wodne, przestrzelony hełm z czasów II wojny światowej, klucze, kłódki, stare tabliczki , rapery. W Łupawie pan Jarosław Hinc porównał moce przerobowe obu elektrowni oraz zaprezentował pracę silnika wyprodukowanego i zamontowanego w 1942r.

Bardzo dziękujemy za niezwykłą lekcję w terenie, za przekazany ogrom wiedzy i serdeczne przyjęcie uczestników wycieczki.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Wartość dofinansowania wynosi 81.170,00 zł, natomiast całkowity planowany koszt zadania- 90.188,00 zł.

„Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”.

Szkolny koordynator projektu Janina Bohdanowicz