POZNAJEMY INSCENIZACJĘ LEKTURY SZKOLNEJ ORAZ POWTARZAMY WIADOMOŚCI PRZED EGZAMINEM ÓSMOKLASISTY

0
176

01.02.2023r. siódmoklasiści  oraz uczniowie klas ósmych udali się (wraz z wychowawcami) do Lęborka w celu zapoznania się z inscenizacją „Małego Księcia”. Niezwykle pouczającą historię o losach tytułowego bohatera lektury obowiązkowej mogliśmy obejrzeć dzięki działaniom reżysera spektaklu (Pawła Kamińskiego) oraz pracy aktorów z Teatru Konik.

Mały Książę odwiedzał planety, zamieszkiwane przez różne osobowości świata dorosłych.  Miejsca, do których przybywał bohater, stawały się symbolami  ludzkich wad (żądzy władzy, próżności, uzależnień i zniewolenia, materializmu, bezużytecznej  pracy oraz bezmyślności i zaufania do liczb). Ważnym etapem  podróży Małego Księcia okazał się pobyt na Ziemi. To tam chłopiec  zrozumiał, że „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oczu”.

Inscenizacja lektury została pozytywnie odebrana przez widzów. Do odpowiedniej analizy dzieła scenicznego przyczyniły się takie elementy, jak: sugestywna gra aktorska, multimedialna scenografia oraz muzyka eksponująca płynne przenikanie nastrojów.

Wszyscy uczestnicy opisywanego przedsięwzięcia z przyjemnością i zaciekawieniem oglądali autorską adaptację dzieła literackiego autorstwa Antoine de Saint Exupery’ego. Wierzę w to, że przesłanie sztuki pozostanie na długo w pamięci najstarszych uczniów z naszej szkoły. Zofia Batycka-Tetłak